eReport.sk
Na ilustračnej snímke malé lietadlo typu Beechcraft C-45.
Na ilustračnej snímke malé lietadlo typu Beechcraft C-45. Zdroj: flying-revue.cz

ŠKANDÁL Malé lietadlo preletelo 7 európskych krajín, vrátane Slovenska! Kto tvoril posádku je záhadou

Dvojmiestne lietadlo z Litvy, ktoré bez povolenia preletelo ponad pol tuctom európskych krajín, čím spôsobilo nasadenie bojových lietadiel NATO, sa našlo v Bulharsku. Záhadná posádka stroj opustila, uviedlo vo štvrtok ministerstvo obrany v Sofii.

Nízko letiace dvojmotorové lietadlo typu Beechcraft s dvoma ľuďmi na palube vzlietlo po natankovaní z maďarského letiska v oblasti Debrecína o 17.30 h bez povolenia a bez zapnutého transpondéra, ktorý umožňuje identifikáciu lietadla na radare. Po vyhlásení poplachu zo strany spoločného leteckého operačného centra NATO k nemu vzlietli bojové lietadlá maďarských vzdušných síl a identifikovali ho po ôsmich minútach.

K lietadlu vzlietli aj stíhačky F-16

Pilot však nereagoval na rádiové volanie, ale ani na vizuálne pokyny pilotov stíhačiek a preletel do rumunského vzdušného priestoru. Tam k nemu vzlietli stíhačky F-16 americkej armády. Podľa rumunského rezortu obrany sa lietadlo nesprávalo nebezpečne a nepriateľsky, ale ani naďalej nereagovalo na žiadne výzvy. Po krátkom prelete nad srbským územím stroj priletel nad Bulharsko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Pohľad na dron sovietskej výroby typu Tupolev M-141.
  2. Dym stúpa z trosiek ukrajinského nákladného lietadla po zrútení stroja v Grécku.
  3. Na ilustračnej snímke F-22A Raptor 27. stíhacej letky Vzdušných síl USA počas letu.
  4. Na ilustračnej snímke bojové lietadlo MIG - 29.
  5. Zľava exposlanec NR SR Rastislav Jílek, poslanec NR SR Peter Liba, minister obrany SR Jaroslav Naď a generálny riaditeľ podniku v Moldave Alexander Gurský.
  6. Vpravo minister obrany SR Jaroslav Naď a vľavo poľský minister obrany Mariusz Blaszczak.
  7. Český premiér Petr Fiala

Bulharské vzdušné sily nenasadili okamžite bojové lietadlá, keďže „lietadlo nebolo v žiadnom momente považované za nebezpečné“, povedal novinárom bulharský minister obrany Dragomir Zakov.

Išlo vraj o 60-ročný stroj

Jeho rezort spresnil, že lietadlo zastavilo na doplnenie paliva v dunajskom prístavnom meste Vidin na severozápade Bulharska. Stroj neskôr našli opustený na starom letisku blízko mesta Targovište na severovýchode krajiny.

Minister vnútra Bojko Raškov novinárom uviedol, že motor lietadla bol stále teplý, jeho posádka však zmizla a stále nie je známe, kde sa nachádza. Raškov spresnil, že išlo o 60-ročný stroj, ktorý vzlietol z Litvy a preletel aj cez Poľsko a Slovensko. Celkovo narušil vzdušný priestor siedmich východoeurópskych krajín, dodáva AFP.

My len pripomíname, že slovenský vzdušný priestor podľa nedávnych vyhlásení ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) chránia nateraz Poliaci.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

ŠKANDÁL Malé lietadlo preletelo 7 európskych krajín, vrátane Slovenska! Kto tvoril posádku je záhadou

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti