eReport.sk
Miesto dopadu bezpilotného lietadla, foto:tasr/ap

V Chorvátsku havaroval dron: Údajne niesol až 120-kilogramovú bombu!

Bezpilotné lietadlo, ktoré sa minulý týždeň zrútilo v Záhrebe, údajne nieslo 120-kilogramovú bombu. Dron narazil do mäkkej pôdy, preto explodoval pod zemou. Informuje o tom TASR na základe správy agentúry HINA, ktorá sa odvoláva na reportáž televízie HTV.

Následky mohli byť katastrofálne

Keby sa zrútil na asfalt či betón, následky by boli katastrofálne, uviedla HTV. Väčšinu trosiek vojenského dronu sa podarilo zhromaždiť v nedeľu ráno. Minister obrany Mario Banožič uviedol, že v kráteri sa našli úlomky leteckej bomby a stopy trhaviny, čím naznačil, že dron neplnil prieskumnú funkciu.

Nesúhlasia s ním niektorí vojenskí experti, ktorí tvrdia, že nešlo o leteckú bombu, ale o samodeštrukčný systém. Chorvátsky vojnový veterán Ivan Selak dodal, že ak by dron skutočne prenášal trhavinu, „internát blízko miesta havárie by už neexistoval“. Bezpilotné lietadlo Tupolev Tu-141 Striž sovietskej výroby sa zrútilo vo štvrtok po 23.00 hodine v záhrebskej štvrti Jarun. Pri havárii poškodilo 40 áut, nikto sa nezranil.

Dron priletel z Ukrajiny

Dron sa na chorvátske územie dostal z Ukrajiny, pričom preletel aj cez územia členov NATO Rumunska a Maďarska. Letel rýchlosťou 700 kilometrov za hodinu vo výške 1300 metrov. V tejto súvislosti začali vyšetrovanie chorvátske i maďarské orgány. Zatiaľ nie je známe, či dron patril ruskej alebo ukrajinskej armáde. Chorvátsky prezident Zoran Milanovič to označil za vážny incident, ktorý však nebol namierený proti Chorvátsku.

Zdroj: tasr/htv


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

V Chorvátsku havaroval dron: Údajne niesol až 120-kilogramovú bombu!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport

Zaujímavosti