eReport.sk
Na ilustračnej snímke bojové lietadlo MIG - 29.
Na ilustračnej snímke bojové lietadlo MIG - 29. Foto: tasr

Už nielen Poliaci. Naď: Slovenský vzdušný priestor budú chrániť aj Česi!

Slovensko bude rokovať s Českom o podmienkach ochrany svojho vzdušného priestoru. Ministerstvo obrany Českej republiky o tom informovalo na webovej stránke po sobotnom stretnutí slovenského ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽANO) a českej šéfky rezortu obrany Jany Černochovej.

„Minister Naď mi odovzdal list, žiadosť, aby sme na nejakú dočasnú dobu boli schopní zaistiť ochranu vzdušného priestoru Slovenskej republiky. Teraz budeme rokovať o podmienkach,“ uviedla Černochová.

Ako spresnil slovenský minister, pôjde o trilaterálny projekt Česka, Slovenska a Poľska. „Som veľmi vďačný, že sa Česi a Poliaci rozhodli pomôcť prevziať zodpovednosť za náš vzdušný priestor,“ skonštatoval.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Jaroslav Naď
  2. Fotografia pilota, ktorú zdieľal exprezident Petro Porošenko.
  3. Český premiér Petr Fiala
  4. Na ilustračnej snímke malé lietadlo typu Beechcraft C-45.

Minister obrany SR už koncom apríla informoval, že Poľsko je pripravené po uzemnení stíhačiek MiG-29 a do dodania nových stíhacích lietadiel F-16 chrániť vzdušný priestor SR.

Neskôr rezort potvrdil, že o ochrane slovenského neba plánuje rokovať aj s Českou republikou.Slovensko má podľa vyjadrení ministra vážne problémy s prevádzkou súčasných stíhačiek MiG-29 z technického, medzinárodno-politického i bezpečnostného hľadiska, ale aj z hľadiska dostupnosti pilotov.

Zároveň dodanie nových stíhacích lietadiel F-16 bude meškať 12 až 14 mesiacov. Prvých sedem kusov by malo podľa rezortu obrany prísť v roku 2024.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Už nielen Poliaci. Naď: Slovenský vzdušný priestor budú chrániť aj Česi!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti