eReport.sk
Ruská jadrová rétorika je nebezpečná
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Zdroj: tasr/ap

Situácia je napätá a NATO reaguje! Stoltenberg: Do Kosova vysielame stovky vojakov

V reakcii na pondelkové potýčky na severe Kosova Severoatlantická aliancia v utorok oznámila, že tam vysiela ďalších 700 vojakov, aby pomohli potlačiť násilné protesty. Aliancia tiež uviedla do pohotovosti ďalší prápor pre prípad, že by sa nepokoje rozšírili.

NATO vyslalo jednotky

Po rokovaniach s nórskym premiérom Jonasom Gahrom Störem v Osle o tom v utorok podľa agentúry AP informoval generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ľudia protestujú proti násiliu v Belehrade v piatok 12. mája 2023.
  2. Lídri Rady Európy počúvajú videoprejav ukrajinského prezidenta Zelenského.
  3. Záchranné tímy a stovky vojakov nasadili v pondelok do povodňami postihnutých oblastí v Chorvátsku
  4. Srbský tenista Novak Djokovič

„Rozhodli sme sa vyslať ďalších 700 vojakov z operačných záložných síl pre západný Balkán a uviesť do vysokej pohotovosti ďalší prápor záložných síl, aby mohli byť nasadené v prípade potreby. Sú to preventívne kroky,“ spresnil Stoltenberg. Veľkosť práporu sa zvyčajne pohybuje od 300 do asi 1000 vojakov.

Stoltenberg odsúdil násilie

Stoltenberg vo svojom vyhlásení odsúdil násilie v Kosove a povedal, že „takéto útoky sú neprijateľné a musia sa zastaviť“. Upozornil, že jednotky NATO „podniknú všetky potrebné kroky na zachovanie bezpečnosti pre všetkých občanov v Kosove“. Vyzval obe strany, aby podnikli kroky na zmiernenie napätia, zdržali sa „ďalšieho nezodpovedného správania“ a vrátili sa k rokovaniam o zlepšení vzťahov podporovaným EÚ.

S podobnou výzvou sa v utorok na obe strany obrátil aj šéf európskej diplomacie Josep Borrell, ktorý informoval, že hovoril s kosovským premiérom Albinom Kurtim a so srbským prezidentom Aleksandrom Vučičom. Na oboch apeloval, aby sa vyhli ďalším jednostranným krokom.

Vučič rokoval s viacerými stranami

Vučič sa v utorok v Belehrade stretol s veľvyslancami piatich členských štátov NATO (Francúzska, Nemecka, Talianska, Spojeného kráľovstva a USA), ktoré sa angažujú na západnom Balkáne. Rokoval aj so zástupcami Ruska a Číny.

„Jednostranné kroky Prištiny podnecujú násilie voči srbskej komunite, čo nás vzďaľuje od trvalého mieru a stability v regióne,“ napísal srbský prezident na Instagrame po stretnutí so západnými diplomatmi.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Situácia je napätá a NATO reaguje! Stoltenberg: Do Kosova vysielame stovky vojakov

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php