eReport.sk
Lídri Rady Európy počúvajú videoprejav ukrajinského prezidenta Zelenského.
Lídri Rady Európy počúvajú videoprejav ukrajinského prezidenta Zelenského. Foto: tasr

Lídri Rady Európy potvrdili podporu Ukrajine. Pomôžu registrom škôd, ktoré spôsobilo Rusko

Lídri členských krajín Rady Európy (RE) vrátane slovenskej prezidentky Zuzany Čaputovej podporili v stredu na Islande vznik registra škôd spôsobených ruskou inváziou na Ukrajine. Podporu potvrdili podpisom deklarácie, Informoval o tom osobitný spravodajca TASR.

Register škôd bude spravovať nový úrad v rámci RE, ktorý bude sídliť v holandskom Haagu, pobočku však bude mať i priamo na Ukrajine. Môžu k nemu pristúpiť všetky členské krajiny RE, no tiež pozorovateľské štáty i iné krajiny.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Pokúšame sa o jadrový holokaust
  2. Prezidentka Zuzana Čaputová s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.
  3. Členovia strany HLAS - SD na tlačovej konferencii v stredu 17. mája 2023. Foto: ereport
  4. Právo na všetko?

Evidencia dôkazov o škodách

Register bude slúžiť ako evidencia dôkazov a oznámení poškodených o škodách, stratách alebo ujmách. Podľa RE bude prvým krokom k budúcemu medzinárodnému mechanizmu odškodnenia obetí ruskej agresie. Zriaďuje sa na počiatočné obdobie troch rokov.

Register bude dokumentovať dôkazy a oznámenia o takýchto škodách na Ukrajine. Podľa hovorcu RE umožní každému poškodenému nahlásiť škody v nádeji na kompenzáciu.

Historické rozhodnutie

Generálna tajomníčka RE Marija Pejčinovičová Buričová označila rozhodnutie vytvoriť register škôd pod záštitou Rady Európy za historické. „Podporí obete pri zaznamenávaní ich strát a má zásadný význam pre kompenzačný mechanizmus,“ zdôraznila.

Stretnutie hláv štátov a vlád Rady Európy na Islande je len štvrtým summitom tejto organizácie od jej vzniku v roku 1949. Naposledy ho v roku 2005 hostilo Poľsko. Island po skončení summitu v stredu odovzdá rotujúce predsedníctvo vo Výbore ministrov RE Lotyšsku.

Udržať kontakty s „iným“ Ruskom

Nemecký kancelár Olaf Scholz vyzval na potrestanie ruských vojnových zločinov, no tiež udržanie kontaktov so zástupcami „iného Ruska“. Register škôd by mal podľa neho byť základom pre obnovu Ukrajiny.

K dohode o registri sa podľa oznámenia Rady Európy pridalo 40 krajín – 37 členov Rady Európy vrátane Slovenska, ako aj Kanada, Japonsko a USA ako pozorovateľské štáty. Signatárom je tiež Európska únia, pričom úmysel pripojiť sa k dohode vyjadrili tri ďalšie krajiny – Andorra, Bulharsko a Švajčiarsko.

Maďarsko i Srbsko register odmietli

K registru škôd sa podľa agentúry AP odmietlo pripojiť desať zo 46 členov RE vrátane Maďarska, Turecka a Srbska. Švajčiarsku v tom bránia vlastné právne normy, tvrdia jeho predstavitelia. Podľa nich by sa však aj táto krajina chcela stať signatárom čo najskôr.

„Pridruženým členom“ registra sa chcú stať USA, ktoré pred summitom RE ako pozorovateľský krajina avizovali finančnú podporu iniciatívy. Rusko po invázii na Ukrajinu z RE vylúčili. Svetová banka v marci odhadla, že na obnovu Ukrajiny je potrebných 411 miliárd dolárov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Lídri Rady Európy potvrdili podporu Ukrajine. Pomôžu registrom škôd, ktoré spôsobilo Rusko

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php