eReport.sk
Kolumbijský prezident Gustavo Petro. Zdroj:CNN

Kolumbijský prezident Petro ukončil prímerie s najväčším drogovým kartelom Clan del Golfo

Kolumbijský prezident Gustavo Petro v nedeľu nariadil ukončenie prímeria s najväčším kolumbijským drogovým kartelom Clan del Golfo, ktorý obvinil z útokov na civilistov. TASR prevzala správu z agentúry AFP.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Londýn sa spojil s Kyjevom
  2. Rozviazané ruky?
  3. Ďakujeme Ursula!
  4. Zákony nie sú prekážkou?

Koniec

„Nariadil som bezpečnostným zložkám pokračovať vo všetkých vojenských operáciách proti (kartelu) Clan del Golfo… Nedovolíme im, aby naďalej šírili strach a teror v spoločnosti,“ napísal Petro v príspevku na sociálnej sieti.

Kolumbijská vláda tvrdí, že kartel v uplynulých dvoch týždňoch útočil na civilistov na severozápade krajiny.

Plán narazil na problémy

Bogota vyhlásila na konci minulého roka prímerie s piatimi najväčšími ozbrojenými skupinami operujúcimi v tejto juhoamerickej krajine.

Išlo o súčasť mierového plánu kolumbijského prezidenta na ukončenie desaťročí ozbrojených konfliktov v krajine skrz rokovania. Tento plán však takmer okamžite narazil na problémy.

Marxistická Národná oslobodzovacia armáda (ELN) totiž poprela tvrdenia, že podpísala takúto dohodu. Bogota taktiež niekoľkokrát hlásila porušenie prímeria zo strany disidentov zo zaniknutých Revolučných ozbrojených síl Kolumbie (FARC).

Útoky

Vláda tvrdí, že Clan del Golfo od začiatku marca podporuje útoky, ktoré v oblasti Bajo Cauca v departmente Antioquia podnikajú nelegálni baníci.

Baníkov pobúrilo rozhodnutie vlády zničiť ťažkú techniku, pomocou ktorej ilegálne ťažili zlato. Rozhodli sa preto zabarikádovať cesty a začali podnikať útoky proti miestnym úradom.

Kokaín

Zločinecké skupiny zarábajú ilegálnou ťažbou toľko peňazí, ako za pašovanie kokaínu, tvrdia tamojšie úrady.

Podľa odhadov je kartel Clan del Golfo zodpovedný za 30 až 60 percent drog vyvezených z Kolumbie, najväčšieho svetového producenta kokaínu, píše AFP.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Kolumbijský prezident Petro ukončil prímerie s najväčším drogovým kartelom Clan del Golfo

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti