tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Šéf WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus. Foto: tasr/ap

Šéf WHO: Je najvyšší čas poučiť sa, pandémia COVID-19 nebude poslednou!

Tedros v posolstve k nedeľňajšiemu (27. decembra) prvému Medzinárodnému dňu pripravenosti na epidémie, ktorý vyhlásila OSN, odsúdil aj „nebezpečne krátkozraký“ cyklus, keď sú financované opatrenia na zastavenie epidémií, no nerobí sa nič pre prípravu na ďalšie.

Súčasná koronavírusová kríza nebude poslednou pandémiou vo svete a pokusy zlepšovať zdravie ľudí sú „odsúdené na neúspech“ bez riešenia otázok klimatickej zmeny i dobrých životných podmienok zvierat. Uviedol to generálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus, ktorého v sobotu citovala agentúra AFP.

Planéta je nepripravená

„Svet už príliš dlho funguje v cykle paniky a zanedbávania,“ vyhlásil Tedros s tým, že je najvyšší čas poučiť sa z pandémie COVID-19 so zdôraznením, že koronakríza nemala byť – vzhľadom na opakované varovania – prekvapením. Monitorovacia komisia pre globálnu pripravenosť vo svojej prvej výročnej správe o pripravenosti sveta na zdravotnícke krízy v septembri 2019 – niekoľko mesiacov pred vypuknutím epidémie nového druhu koronavírusu – uviedla, že planéta je nepripravená na potenciálne ničivé pandémie.

„Dejiny nám ukazujú, že toto nebude posledná pandémia a že epidémie sú súčasťou života,“ uviedol Tedros. „Táto pandémia poukázala na blízke spojenia medzi zdravím ľudí, zvierat a planéty. Snahy o zlepšenie ľudského zdravia sú odsúdené na neúspech, ak sa nevenujú kritickému kontaktu medzi ľuďmi a zvieratami a existenčnej hrozbe klimatickej zmeny, ktorá robí našu Zem menej obývateľnou.“

Vplyvy tejto pandémie zachádzajú oveľa ďalej

Od prvého zaznamenaného výskytu vlani v decembri v Číne sa novým koronavírusom nakazilo viac ako 80 miliónov ľudí a krajiny sveta dosiaľ evidujú vyše 1,75 milióna súvisiacich úmrtí. „V posledných 12 mesiacoch bol náš svet obrátený naruby. Vplyvy tejto pandémie zachádzajú oveľa ďalej, než je len samotná choroba, s ďalekosiahlymi dôsledkami pre spoločnosti a ekonomiky,“ povedal Tedros vo videoposolstve.

Bývalý etiópsky minister zdravotníctva vyzval, aby všetky krajiny investovali do kapacít pripravenosti a mohli tak krízam všetkých druhov zabrániť alebo ich včas odhaliť a zmierniť ich následky. Investíciami do verejného zdravia „sa môžeme postarať o to, že naše deti a ich deti zdedia bezpečnejší, odolnejší a udržateľnejší svet“, doplnil Tedros.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf WHO: Je najvyšší čas poučiť sa, pandémia COVID-19 nebude poslednou!

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku