eReport.sk
Minister obrany Jaroslav Naď Foto: tasr

Šéf múzea SNP o spore s Jaroslavom Naďom: Je to zlé. Dám výpoveď, ak…! Ministrova odpoveď ho nepoteší

Vojna pokračuje! Nedávno sa rozhorel otvorený konflikt medzi vedením banskobystrického Múzea SNP a rezortom obrany, na ktorého čele stojí Jaroslav Naď. Riaditeľovi kultúrnej inštitúcie Stanislavovi Mičevovi sa totiž nepáči, že by malo múzeum prejsť po novom pod krídla rezortu obrany. Zdá sa, že rokovania podľa Mičeva nikam nevedú a je ochotný sa aj vzdať lukratívnej funkcie. A čo na to hovorí minister obrany?

Kameňom úrazu je plánovaná zmena zriaďovateľa. Známe múzeum má totiž prejsť spod patronátu ministerstva kultúry pod Vojenský historický ústav, ktorý zase spadá pod Naďove ministerstvo. Na začiatku bolo memorandum medzi dvoma rezortami. Zdá sa, že za iniciatívou stále nie je bodka. Aby k presunu múzea došlo, musí sa zmeniť zákon o múzeách a galériách a následne tomu musí dať zelenú národná rada. A ako vyzerá boj o inštitúciu dnes?

Mičev: Odídem, ak dôjde k roztrhnutiu múzea

„Zle, zle to vyzerá. Valcujú nás. Bez argumentov, bez všetkého,” skepticky opísal situáciu pre eReport Mičev. V súvislosti so situáciou zasadá pravidelne aj špeciálna komisia skladajúca sa z odborníkov, či ľudí z ministerstva. Práve Mičev sa plánoval jedného zo zasadnutí zúčastniť. Ako to dopadlo? Zdá sa, že nie podľa jeho predstáv.

Stanislav Mičev – Foto: tasr

„Nemali žiadne otázky a keď nemali žiadne otázky, tak im je všetko jasné. Mám svoje roky, aby som si vedel veci zhodnotiť,” opísal stretnutie. „Nezaujíma ich názor odborníkov. Skrátka ministri sa rozhodli a fajka zhasla,” podčiarkol. Dodal, že sa len tak v boji s rezortom nevzdá.

„Môžem sa ešte pokúsiť urobiť nejaké kroky, ale ak múzeum prvého januára prejde pod ministerstvo obrany a nebude vcelku, ale roztrhajú ho na dve časti, tak odchádzam,” povedal priamo riaditeľ múzea.

Viac o konflikte medzi múzeom a ministerstvom obrany tu:

  1. Múzeum SNP v Banskej Bystrici.

Naď: Nech si odíde

Ku komplikovanej téme sme oslovili aj samotného ministra obrany Jaroslava Naďa. „Situácia sa vyvíja tak, že ministerstvo pripravuje zákon na základe záverov pracovnej komisie, ktorý pôjde do mimorezortného pripomienkovania, potom na vládu a do parlamentu,” opísal minister.

Ako sa ale vyvíja debata podľa šéfa rezortu priamo so Stanislavom Mičevom? „Pozrite sa, mňa osobné záujmy pána Mičeva naozaj netrápia, ale že absolútne. Keď chce zostať, nech zostane, keď chce odísť, nech odíde. Nikto ho nedrží, nikto ho nevyhadzuje, nech si robí, čo chce,” oponoval Naď.

Podčiarkol, že komisiu tvoria príslušníci rezortu obrany, ale aj kultúry či ľudia z múzejnej a galerijnej rady. Naď dodal, že keď sa zasadnutia zúčastnil riaditeľ múzea, tak si jeho argumenty prišiel vypočuť aj on sám. Prezradil, že Mičevovi boli členmi komisie pokladané otázky k téme, na ktoré mal aj odpovedať.. „Proces beží, mne sa zdá, že pán Mičev toto potrebuje živiť aj cez leto. Keď chce odísť, tak nech odíde, keď chce zostať, nech zostane. Nikto ho tam nedrží,” upozornil opäť Naď.

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport