eReport.sk
Foto: tasr

Šéf múzea SNP Mičev otvorene o Naďovi: Cítim bezmocnosť voči politickej arogancii!

Otvorený konflikt ministerstiev s múzeom? Už ikonická inštitúcia banskobystrické múzeum Slovenského národného povstania zažíva krušné časy. Politické špičky sa totiž rozhodli, že múzeum bude mať po novom iného zriaďovateľa. Teda malo by prejsť spod patronátu ministerstva kultúry pod rezort obrany Jaroslava Naďa. Šéf inštitúcie Stanislav Mičev dvíha varovný prst a otvorene tak dáva najavo svoju nespokojnosť s rozmarmi mocných. EReport vyspovedal rozčarovaného šéfa múzea. Ako hodnotí ministerské kroky?

Rezort kultúry na čele s Natáliou Milanovou a ministerstvo obrany Jaroslava Naďa spolu uvarili u odbornej verejnosti nie príliš populárne memorandum. Podľa neho by sa mala inštitúcia sídliaca v kultovej stavbe dominujúcej v meste pod Urpínom presunúť pod krídla nového zriaďovateľa. teda pod Vojenský historický ústav, de facto do pôsobnosti rezortu obrany. Memorandum síce už ministerská dvojka odklepla, no za iniciatívou stále nie je bodka. Aby k presunu múzea došlo, musí sa zmeniť zákon o múzeách a galériách a následne tomu musí dať zelenú národná rada.. Asi najviac počuteľným kritikom v súboji ministerstiev a múzea je jeho samotný riaditeľ Stanislav Mičev.

Mičev: Nepozvali nás

Ako minister obrany Jaroslav Naď pred niekoľkými dňami informoval na sociálnej sieti v súvislosti so zmenami okolo múzea, zasadala aj špeciálna komisia. Na rokovaní sa napríklad rokovalo o postavení múzea v rámci štruktúr Vojenského historického ústavu, jeho právnej subjektivite, ale aj ďalších témach. „Dôkladne zvažujeme každý jeden aspekt, preto súčasťou komisie sú nielen zástupcovia z oblasti kultúry, Múzejnej a galerijnej rady, ale tiež legislatívy a práva, či financií,” napísal minister na internete.

Stanislav Mičev – Foto: tasr

EReport sa spojil aj so samotným Mičevom a opýtal sa ho, ako sa vyvíjajú debaty ohľadom múzea a či sa zasadnutia komisie tiež zúčastnil. „Robia to o nás bez nás. Ťažko s niekým diskutovať, keď nám to robia za chrbtom,” začal zhurta Mičev. Ten sa totiž o plánoch silového rezortu a ministerstva kultúry dozvedel až z médií. „Komisia sedela, ale nikto z múzea nebol pozvaný. Vraj majú svojich odborníkov. Tak sa na nich veľmi teším. Vraj nás pozvú na ďalšie rokovania podľa tematických okruhov. Podľa mňa to je smiešne,” krúti hlavou Mičev.

Mičev sa s Naďom o problematike už rozprával napríklad v rámci parlmentného výboru. Riaditeľ múzea ale dodal, že zriaďovateľom inštitúcie je stále ešte ministerstvo kultúry a od neho podľa Mičeva nedostali k téme ešte žiadne oficiálne stanovisko.

V kuloároch sa už dlhšie hovorí, že múzeum je síce v dobrej finančnej kondícii, ale má problémy s edukačným oddelením či s revíziou historických predmetov. Problematickým môže byť pre niekoho aj Mičevova politická angažovanosť. V posledných voľbách kandidoval za banskobystrického župana a je aj predsedom Solidarita – Hnutie pracujúcej chudoby.

Múzeum SNP v Banskej Bystrici. – Foto: tasr

Naďov záujem?

„Podľa môjho názoru nemôžete najskôr rozhodnúť o tom, že bude múzeum predisponované do iného rezortu a bude mať iného zriaďovateľa a potom začať debatu o tom, nie, že či to je dobré urobiť, ale ako to urobiť. Nie je to nezmysel? Podľa mňa áno,” hromží Mičev.

A kto podľa riaditeľa múzea môže za celú situáciu? „Poviem to veľmi otvorene. Je to chyba odbornosti. Odbornosť tu nezohráva žiadnu úlohu, je to čisto politické rozhodnutie. Nemá to nič s odbornosťou. Pán minister má záujem získať fungujúcu organizáciu pod seba. Ja sa nedivím, že má takú snahu, nech sa páči,” kopol si do Naďa.

Politická arogancia?

„Viete, povedia vám, že v tomto rezorte vám bude lepšie, pretože tam je viac peňazí. Tak snáď to je o systéme, prepánajána. Systémovosť! To je čo za hlúposť. Je to fungujúca organizácia, ktorá má široké uznanie v zahraničí, spolupracuje s desiatkami špičkových múzeí po celom svete, tak nás podriadia pod inú organizáciu, urobia z nás oddelenie tej organizácie. Nevidí sa vám to absurdné? Lebo mne áno,” vysvetľoval ďalej rozhorčene Mičev.

„Keď tu spolu s desiatkami ľudí budujete 15 rokov úspešnú organizáciu, ktorá má naozaj v Európe vysoký kredit, tak potom… viete čo, necítim frustráciu, cítim bezmocnosť voči politickej arogancii,” podčiarkol Mičev.

Okrem Mičeva sa proti iniciatíve postavil napríklad aj predseda Múzejnej a galerijnej rady Dalibor Mikulík. Múzeum proti krokom vlády spustilo aj petíciu. „Nie sme v žiadnom prípade múzeom vojenského charakteru a odmietame vnucovanie výlučne vojenskej orientácie vo vede, výskume, prezentácií a zbierkotvornej činnosti. Chceme skúmať dejiny tejto významnej etapy našej vlasti v plnom rozsahu,” píše sa v petícii.

Zdielať / poslať / tlačiť

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport