eReport.sk
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský
Český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. foto: tasr

Šéf českej diplomacie je presvedčený, že Putin nám dal dar: Ukázal, že nie sme závislí od ruského plynu!

Ruský prezident Vladimir Putin dal Európe dar, pretože plynová kríza ukázala, že existujú alternatívy k dodávkam plynu z Ruska, uviedol v stredu (9. 2.) český minister zahraničných vecí Jan Lipavský. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

Dodávky skvapalneného zemného plynu (LNG) na konci minulého roka podľa Lipavského ukázali, že Rusko zrejme nemá v plyne takú veľkú páku na Európu, ako si myslelo. Nedostatok dodávok z Ruska tiež podporil snahy o zvýšenie LNG kapacít v európskych prístavoch.

Putin dal vraj Európe úžasný vianočný darček

Lipavský v rozhovore pre agentúru Reuters povedal, že presmerovanie dodávok LNG do Európy po tom, ako ceny plynu v Európe koncom minulého roka prudko vyskočili pre nízke dodávky z Ruska, dokázalo, že existujú alternatívy k ruskému plynu, a podporilo argumenty pre investície do LNG infraštruktúry.

„Rád hovorím, že Vladimir Putin dal Európe úžasný vianočný darček, pretože ukázal, že nie sme závislí od ruského plynu,“ uviedol Lipavský. „Netvrdím, že môžeme byť závislí výhradne od LNG, ale je to vynikajúci príklad, že Rusko si nemôže dovoliť používať plyn ako významnú ekonomickú páku, pretože ak si Európa vybuduje dostatočné mechanizmy, terminály, diverzifikuje svoju energetickú bezpečnosť,“ dodal.

Rusko pokrýva približne 40 % spotreby plynu v EÚ

Západ tvrdí, že Rusko zámerne obmedzilo dodávky plynu. Týmto spôsobom sa snaží vytvoriť tlak na Nemecko a Európsku úniu (EÚ), aby schválili spustenie plynovodu Severný prúd 2, ktorý je dokončený, ale ešte sa nedostal do prevádzky.

Rusko to popiera a plynárenský koncern Gazprom tvrdí, že plní všetky dlhodobé kontrakty. Šéf Medzinárodnej agentúry pre energetiku (IEA) Fatih Birol však v januári uviedol, že Rusko prispelo k tomu, že na európskom trhu je nedostatok plynu.

USA aj Nemecko varovali Moskvu, že na plynovod Nord Stream 2 budú uvalené sankcie a nedostane sa do prevádzky, ak Rusko zaútočí na Ukrajinu. Rusko pokrýva približne 40 % spotreby plynu v EÚ a nové sankcie USA proti Rusku môžu narušiť dodávky ruského plynu. To by ešte zhoršilo energetickú krízu v Európe spôsobenú nedostatkom plynu. Preto sa EÚ snaží zvýšiť dodávky z iných krajín.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Josep Borrell (vľavo) a Antony Blinken počas tlačovej konferencie 7. februára 2022 vo Washingtone.
  2. Ceny plynu v Európe
  3. Korčok
  4. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj
  5. Ceny plynu v Európe
  6. Šéfka švédskej diplomacie Ann Lindeová.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf českej diplomacie je presvedčený, že Putin nám dal dar: Ukázal, že nie sme závislí od ruského plynu!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti