eReport.sk
Ilustračné foto: tasr

Ceny plynu v Európe v utorok vzrástli o viac ako 30 % pre nízke dodávky

Ceny plynu v Európe v utorok vzrástli o viac ako 30 %, keďže nízke dodávky z Ruska znovu podnietili obavy z energetickej krízy v čase, keď región očakáva chladnejšie počasie.

Zároveň kľúčový plynovod Jamal, ktorý za bežných okolností prepravuje ruský plyn cez Poľsko do západnej Európy, v utorok pokračoval v obrátenom chode z Nemecka do Poľska už 15. deň v rade. Ukázali to údaje nemeckého prevádzkovateľa siete plynovodov Gascade. Dodávky ruského plynu z Ukrajiny na Slovensko klesli.

Export energií z Ruska je v centre pozornosti pre patovú situáciu vo vzťahoch Moskvy so Západom vrátane napätej situácie so susednou Ukrajinou, ktorá nadväzuje užšie väzby s NATO. Cena referenčného kontraktu na plyn s dodávkou v januári na amsterdamskej burze v utorok do 12.41 SEČ vzrástla o 27,50 eura na 99,50 eura za megawatthodinu (MWh), pričom kontrakt na nasledujúci deň zdražel o 30,50 eura na 97,00 eura/MWh. Očakávaný príchod chladnejšieho počasia v Európe prispel k tlaku na rast cien plynu, ale kľúčovým faktorom sú nízke toky ruského plynu do Európy, uviedli experti.

Európa je od minulého roka v centre energetickej krízy, keďže zrušenie obmedzení na zastavenie pandémie ochorenia COVID-19 vyvolalo veľký dopyt po plyne, čo viedlo k vyčerpaniu značnej časti jeho zásob. Referenčné ceny plynu sa od januára 2021 zvýšili viac ako päťnásobne. To tvrdo zasiahlo spotrebiteľov aj firmy a ohrozilo zotavovanie hospodárstva.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ceny plynu v Európe v utorok vzrástli o viac ako 30 % pre nízke dodávky

Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti