eReport.sk
Gasprom ruský plynovod Naftogaz ukrajinský tranzit plyn
Ilustračná snímka. Foto: tasr

Šéf ukrajinského Naftogazu: Ak Nord Stream 2 uvedú do prevádzky, cez Ukrajinu nepotečie žiaden plyn!

Štátny ukrajinský energetický koncern Naftogaz opäť varoval pred spustením prevádzky plynovodu Nord Stream 2 (Severný prúd 2), cez ktorý sa má transportovať ruský plyn priamo do Nemecka. Pre Ukrajinu je to otázka národnej bezpečnosti, uviedol šéf Naftogazu Jurij Vitrenk v rozhovore pre Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitung.

Poukázal na hromadenie ruských vojsk na hranici s Ukrajinou. Pokiaľ sa cez Ukrajinu prepravuje ruský plyn, je pre ruského prezidenta Vladimira Putina ťažšie začať vojnu, lebo by sa to dotklo dodávok plynu. „Som si istý, ak sa Nord Stream 2 dostane do prevádzky, potom už cez Ukrajinu nepotečie žiaden plyn do Európy.“

Cez Nord Stream 2 sa má dopravovať plyn do Nemecka

Napätie v konflikte medzi Ruskom a Ukrajinou sa v poslednom čase výrazne zvýšilo. Západ kritizuje hromadenie ruských vojsk na hranici s Ukrajinou a obáva sa invázie.

Cez Nord Stream 2 sa má dopravovať plyn z Ruska priamo do Nemecka. Plynovod je dokončený, ale ešte sa nedostal do prevádzky, keďže ešte nezískal certifikáciu v Nemecku. Mnohí spojenci Nemecka sa obávajú, že plynovod zvýši jeho závislosť od ruského plynu.

Rozhodovanie je vraj nepolitické

Nemecký kancelár Olaf Scholz, naopak, zdôraznil, že rozhodovanie spolkového úradu pre reguláciu sieťových odvetví Bundesnetzagentur (BNetzA) o povolení pre Nord Stream 2 je nepolitické. Ide totiž o súkromný projekt.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šéf ukrajinského Naftogazu: Ak Nord Stream 2 uvedú do prevádzky, cez Ukrajinu nepotečie žiaden plyn!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Šport

Zaujímavosti