eReport.sk
Na snímke tabuľa s nápisom na budove, v ktorej sídli Generálna prokuratúra SR. Foto: tasr

Sedem statočných? Poznáme všetkých kandidátov na šéfa generálnej prokuratúry

Ministerku spravodlivosti Máriu Kolíkovú (Za ľudí) teší, že medzi kandidátmi na generálneho prokurátora sú viacerí veľmi kvalitní uchádzači. Predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO)tvrdí, že zoznam kandidátov by mohol byť pestrejší. Nominácie sa na post sa mohli podávať do piatka.

Uchádzačmi sú prokurátor Generálnej prokuratúry (GP) SR Jozef Čentéš, prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry Ján Hrivnák, Tomáš Honz, Ján Šanta a Maroš Žilinka, prokurátor Krajskej prokuratúry v Banskej Bystrici Rastislav Remeta a sudca Najvyššieho súdu (NS) SR Juraj Kliment.

Kolíková verí, že sa urobí dobrý výber

„Verím, že z tohto zoznamu kandidátov bude urobený dobrý výber budúceho generálneho prokurátora,“ povedala Kolíková.

Na snímke ministerka spravodlivosti Mária Kolíková (Za ľudí). Foto: tasr

Vo vládnej koalícii nie je dohoda na kandidátovi na generálneho prokurátora, poslanci sa rozhodnú až po verejnom vypočutí. Na piatkovom tlačovom brífingu to povedal predseda parlamentného ústavnoprávneho výboru Milan Vetrák (OĽANO).

Vopred nie je nič dohodnuté

Voľba v parlamente bude podľa neho verejná. Verí, že sa podarí poslancom na prvýkrát vybrať kandidáta a v decembri prezidentka SR Zuzana Čaputová vymenuje nového šéfa prokurátorov.

Po vypočutí bude podľa Vetráka diskusia v rámci poslaneckých klubov.

Na snímke poslanec NR SR Milan Vetrák (OĽaNO)  počas verejnej odbornej diskusie o zmene spôsobu voľby generálneho prokurátora v NR SR v Bratislave 24. júna 2020. Foto: tasr

„Potom sa budú postoje klubov ešte prerokovávať s lídrami koaličných strán a budeme hľadať toho jedného najvhodnejšieho,“ dodal s tým, že to bude ešte náročný proces. Skonštatoval, že vopred nie je nič dohodnuté, „nebude to rozhodnuté jedným človekom ani štyrmi ľuďmi“.

Vetrák vyzval aj verejnosť

Zoznam kandidátov by mohol byť podľa Vetráka pestrejší, vzhľadom na to, že je medzi nimi len jeden neprokurátor. „Ale myslím si, že je medzi nimi viacero elitných prokurátorov, máme tam aj vhodného kandidáta z radov neprokurátorov, takže súťaž medzi prokurátormi a neprokurátormi bude,“ dodal.

Budúci týždeň sa zverejní na 20 dní celá dokumentácia kandidátov na webe Národnej rady SR. Vetrák vyzval verejnosť, aby dala výboru vedieť, ak má informácie, ktoré by ukazovali na podozrenie, že niektorý kandidát nie je vhodný na funkciu, pričom tak môže urobiť aj anonymne.

Verejné vypočutie kandidátov bude prísne

Kľúčovú rolu pri reforme justície zohráva podľa šéfa výboru práve generálny prokurátor. „Je to osoba, ktorá je zo svojej funkcie prakticky neodvolateľná a ktorá môže svojím nečestným konaním alebo nekonaním navždy zmariť riadne vyšetrenie zločinov a potrestanie páchateľov vrátane najzávažnejších foriem organizovaného zločinu či korupcie,“ vyhlásil.

Dodal, že verejné vypočutie kandidátov bude prísne a sústredí sa na preverenie odborných i morálnych vlastností kandidátov.

Parlament má voliť kandidáta na šéfa prokurátorov na schôdzi, ktorá sa začne 24. novembra. Ešte predtým majú prejsť kandidáti verejným vypočutím pred ústavnoprávnym výborom, ktoré je naplánované na 19. a 20. novembra. Generálneho prokurátora menuje prezident SR.

Zdroj: tasr, foto: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sedem statočných? Poznáme všetkých kandidátov na šéfa generálnej prokuratúry

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php