eReport.sk
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) a portugalský premiér António Costa počas stretnutia v Lisabone 19. apríla 2023. FOTO TASR/AP
Nemecký kancelár Olaf Scholz (vľavo) a portugalský premiér António Costa počas stretnutia v Lisabone 19. apríla 2023. Foto: TASR/AP

Scholz sa s Lisabonom dohodol. Ukrajine spoločne dodajú tanky na jarnú protiofenzívu

Nemecký kancelár Olaf Scholz a portugalský premiér António Costa sa v stredu v Lisabone zhodli, že obe krajiny chcú naďalej spolupracovať, čo sa týka poskytovania vojenskej podpory pre ukrajinské sily. TASR o tom informuje na základe správy tlačovej agentúry DPA.

Scholz označil spoločnú dodávku tankov Leopard 2 Kyjevu za „zjavný znak“ dobrej spolupráce oboch krajín. Costa dodal, že Lisabon chce spoločne s Berlínom pokračovať v dodávkach vojenskej pomoci Ukrajine v rámci svojich možností a zároveň bez toho, aby obmedzil vlastné obranné kapacity.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nemci sa v prieskume vyjadrili jasne
  2. Scholz tlmí vášne
  3. Zločiny Ruska na Ukrajine
  4. Predseda dolnej komory ruského parlamentu Viačeslav Volodin

Portugalsko bolo prvou krajinou, ktorá sa Berlínu zaviazala, že vybaví ukrajinský prápor tankami Leopard 2A6. Berlín ich dosiaľ na Ukrajinu doručil celkovo 18; Portugalsko tri.

Aliancia na dodávky

Nemecká vláda v januári po dlhom váhaní súhlasila s vytvorením aliancie na dodávky tankov Leopard 2 tamojšej výroby na Ukrajinu.

Ohľadom ďalších dodávok zbraní – aj v súvislosti s očakávanou jarnou protiofenzívou Ukrajiny – Scholz poznamenal, že „čo je teraz potrebné, je v zásade toho istého vybavenia“.

Vojna môže trvať ešte dlho

Spomenul najmä protilietadlové systémy, tanky a bojové vozidlá pechoty, ako aj príslušnú muníciu. Dodal, že je potrebné pripraviť sa na to, že vojna môže trvať ešte dlho.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Scholz sa s Lisabonom dohodol. Ukrajine spoločne dodajú tanky na jarnú protiofenzívu

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php