tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Český minister financií Zbyněk Stanjura
Český minister financií Zbyněk Stanjura. Foto: mfcr.cz

Schodok 295 miliárd. V Česku prešiel rozpočet. Minister financií: Je vojnový!

Česká vláda schválila návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2023. Počíta v ňom s deficitom 295 miliárd českých korún (takmer 12 miliárd eur). Oznámil to v pondelok český minister financií Zbyněk Stanjura na tlačovej konferencii po rokovaní vlády, informuje spravodajkyňa TASR v Prahe.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽANO).
  2. Ilustračné foto
  3. Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO)

V porovnaní s pôvodným plánom vzrástli príjmové zložky o 179 miliárd a výdavkové o 204 miliárd českých korún. V takejto podobe vláda v piatok predstaví rozpočet v Poslaneckej snemovni. Výdaje sa zvýšili najmä z dôvodu zastropovania cien silovej elektriny a plynu. Vyššie príjmy chce vláda získať napríklad z pripravovanej windfall tax, teda z dane z neočakávaných ziskov.

Stanjura: Museli sme zaistiť pomoc občanom

Stanjura rozpočet označil ako protikrízový, solidárny či vojnový. „Schodok je vyšší než by som si prial, ale museli sme zohľadniť situáciu, ktorej čelíme a zaistiť pomoc občanom aj bezpečnosť v týchto zložitých chvíľach,“ povedal český premiér Petr Fiala.

Vzhľadom na súčasný rast cien a ďalšie dôsledky ekonomickej vojny, ktorú vedie Rusko proti Západu, vyhradil vládny kabinet na pomoc občanom viac ako 200 miliárd korún, spresnil premiér. „To je pomoc, ktorá je nutná, ktorá súvisí s výzvami a krízami, ktorým dnes čelíme v Európe aj v Českej republike,“ uviedol Fiala. Aj napriek tomu chce vláda posilniť výdaje na obranu na úroveň 1,5 % HDP. Podľa predsedu vlády ide o plnenie programového záväzku.„Obranu berieme vážne,“ uviedol Fiala a dodal, že jej dôležitosť sa ruskou agresiou na Ukrajine výrazne zvýšila.

Rozpočet pre rezort školstva stúpne o 17 miliárd

Prioritou v rozpočte na rok 2023 je aj dopravná infraštruktúra. Rozpočet Štátneho fondu dopravnej infraštruktúry bude mať podľa premiéra rekordnú výšku, a to 150 miliárd korún. Ako ďalšiu prioritu označil vzdelávanie. Rozpočet pre rezort školstva sa navýši o 17 miliárd korún.

V pôvodnom návrhu rozpočtu, ktorý rezort financií pripravil, sa počítalo so schodkom 270 miliárd korún. V ňom však neboli zahrnuté náklady na zastropovanie cien silovej elektriny a plynu, ktoré česká vláda schválila pred dvomi týždňami.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Schodok 295 miliárd. V Česku prešiel rozpočet. Minister financií: Je vojnový!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku