eReport.sk
Inštitút väzby je na Slovensku stále problematický
Sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko. Zdroj: eReport

Šamko sa zastal sudcu z Dědečkovej kauzy: Vyhrážky a urážky sú neakceptovateľné!


Sudca Krajského súdu v Bratislave Peter Šamko sa z pozície predsedu trestnoprávneho kolégia súdu zastáva sudcu Mareka Fila, ktorý pôvodne rozhodol o nevzatí do väzby obvineného Dušana Dědečka – teda vinníka dopravnej nehody na bratislavskej zastávke MHD Zochová. Jazda smrti opitého šoféra, ktorým bol Dědeček mala za následok zmarenie životov piatich mladých ľudí. Šamko si aj napriek okolnostiam myslí, že je neprijateľné, aby bol sudca verejne pranierovaný za svoje rozhodnutie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Obvinený Dědeček opäť pred súdom nepochodil
  2. Kurilovská by mala vraj vyvodiť zodpovednosť za postrelenie študentky.
  3. Politička Anna Belousovová na oslavách prijatia Deklarácie o zvrchovanosti v Starej Bystrici.
  4. Obvinený Dušan Dědeček.
  5. Obvinený Dušan Dědeček.
  6. Horiace sviečky na zastávke MHD Zochova v v centre Bratislavy na pamiatku obetí nedeľnej tragickej dopravnej nehody.

„Považujem za absolútne neprijateľné, aby bol sudca vystavený verejnému pranierovaniu (vyhrážaniu) a to len z toho dôvodu, že nerozhodol podľa predstáv politikov, časti médií, či konkrétnych jednotlivcov. Úlohou sudcu pri rozhodovaní (a to aj pri rozhodovaní návrhu na vzatie do väzby) nesmie byť snaha zapáčiť sa médiám, politikom, či verejnej mienke, ale sudca musí rozhodovať podľa zákona, svojho vlastného presvedčenia a svoje rozhodnutie musí náležitým spôsobom odôvodniť,“ tvrdí Šamko vo svojom príspevku pre Právne listy.

Je možné nesúhlasiť a polemizovať, ale nie vyhrážať sa

Podľa skúseného sudcu je akceptovateľné, ak ľudia polemizujú a vyjadrujú normálnym spôsobom nesúhlas, no nie je už akceptovateľné, aby sudca čelil vyhrážaniu, urážaniu, alebo vylepovaniu jeho fotografie na mieste dopravnej nehody.

Nehoda v Bratislave, obete, tragická nehoda

Na snímke účastníci pochodu na pamiatku obetí tragickej nehody, ktorú spôsobil Dušan Dědeček. – Foto: tasr

„Je paradoxom dnešnej doby, že na jednej strane máme plné ústa humanizmu a tolerancie, ale keď treba, tak vieme vychrliť kopec nenávisti voči sudcovi len z dôvodu jeho rozhodnutia. A potom sme prekvapení, keď niektoré verbálne ataky prerastú do atakov fyzických. Sudca tu nie je nato, aby si niektorí členovia spoločnosti na ňom vybíjali svoju frustráciu, a už vôbec nie je možné pripustiť, aby sa sudca bál rozhodovať podľa zákona a svojho presvedčenia, a to iba preto, že následkom takéhoto jeho postupu môže byť nie nesúhlas s jeho rozhodnutím, ale nenávisť voči jeho osobe a strach o život,“ uviedol ďalej Šamko.

Rozhodnutie iného súdu je výsledkom odlišných názorov

Nejedná sa pri tom o prvý prípad, kedy sudca čelí podobným nepríjemnostiam len preto, lebo nerozhodol podľa verejnej mienky. Pokiaľ by však súdy mali automaticky rozhodovať podľa názoru novinárov a časti spoločnosti, neboli by už v žiadnom prípade nezávislými.

Dušan Dědeček po prepustení utekal z budovy súdu pred novinármi. – Foto: tasr

„Skutočne je normálne, aby sudcovia museli chodiť s policajnou ochrankou len preto, že niekoho nezoberú do väzby? Ani skutočnosť, že následne nadriadený súd rozhodne opačne (tak ako sa to stalo aj v tomto prípade) neznamená, že sudca rozhodol v rozpore so zákonom, či svojvoľne, nakoľko dôvodom odlišného rozhodnutia nadriadeného súdu môže byť aj len opačný právny názor na niektoré skutkové okolnosti, z ktorých sa napríklad vyvodzuje väzobný dôvod. To je dvojinštatnosť trestného konania a je bežné, že nadriadený súd má opačný názor než súd prvého stupňa,“ uzavrel Šamko vo svojom komentári pre portál pravnelisty.sk.

Kurilovská vyslovila pre eReport podobný názor

Veľmi podobný názor, aký prezentuje Šamko uviedla nedávno pre eReport aj rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská. Jediný rozdiel bol v tom, že vyslovila väčšie pochopenie pre hejty verejnosti, ktoré sa voči konkrétnemu sudcovi rozpútalo.

Rektorka Akadémie Policajného zboru v Bratislave Lucia Kurilovská. – Foto: tasr

„Z ľudského a aj laického hľadiska je to, ako rozhodol bratislavský sudca naozaj nepochopiteľné, a preto tomu celkovému rozhorčeniu verejnosti rozumiem, na druhej strane treba povedať, že sudca rozhodol v súlade so zákonom,“ skonštatovala. „Na svoj výrok, nevziať obvineného do väzby má sudca nárok, pretože zvažuje všetky okolnosti konkrétnej trestnej veci a môže mať za to, že neboli splnené dôvody väzby. Z tohto dôvodu nemôžeme hodnotiť sudcu či pochybil alebo nie, lebo on má na to právo, lebo on má na vec takýto právny názor,“ spresnila pre náš portál Kurilovská.

Zdroj: pravnelisty.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Šamko sa zastal sudcu z Dědečkovej kauzy: Vyhrážky a urážky sú neakceptovateľné!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre