eReport.sk
Navrhované zmeny ruského zákona by umožnili odobrať štátne občianstvo za vlastizradu alebo diskreditáciu vojenskej operácie na Ukrajine
Ruská Duma. Ilustračné foto: tasr/ap

Rusko zavádza tresty za „diskreditáciu“ dobrovoľníkov bojujúcich na Ukrajine

Rusko zavádza tresty za diskreditáciu. Dolná komora ruského parlamentu Štátna duma v utorok v záverečnom čítaní schválila návrhy zmien v zákonoch o trestnej zodpovednosti za diskreditáciu účastníkov tzv. „špeciálnej vojenskej operácie“. Tak sa v Rusku oficiálne označuje útočná vojna voči Ukrajine rozpútaná ruským politickým vedením a armádou.

Okrem príslušníkov ruskej armády a Národnej gardy sa budú trestať aj pokusy o diskreditáciu a šírenie dezinformácií o „dobrovoľníckych formáciách, organizáciách alebo osobách, ktoré poskytujú pomoc pri plnení úloh uložených ruským ozbrojeným silám“. Zákon sa bude vzťahovať aj žoldnierske formácie, akou je Vagnerova skupina založená ruským podnikateľom Jevgenijom Prigožinom. Informovala o tom TASR s odvolaním sa na BBC.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecko to zatiaľ odmieta
  2. A čo tak sebestačnosť a suverenita?
  3. Spolupráca Ruska nie je potrebná?
  4. Vučič s nečakaným rozhodnutím
  5. Amaterizmu odzvonilo!
  6. Na Západe nič nové

Pokuta alebo väzenie

Zo zákona vyplýva, že osobe, ktorá sa na verejnosti opakovane dopustí diskreditácie ozbrojených síl a im pomáhajúcich zložiek, môže súd vyrubiť pokutu alebo vyniesť trest odňatia slobody až na päť rokov. Pokuta sa pohybuje v rozmedzí od 100-tisíc rubľov do 300-tisíc rubľov (od 1237 do 3712 eur) .

Ak takéto konanie spôsobilo smrť z nedbanlivosti alebo spôsobilo škodu na zdraví či majetku, alebo narušilo verejný poriadok alebo bezpečnosti, trestom je pokuta od 300-tisíc rubľov do milióna rubľov (od 3712 do 8532 eur) alebo odňatie slobody až na sedem rokov.

Zákon zavádza aj trestnú zodpovednosť za verejné šírenie úmyselne nepravdivých informácií. Hrozí za to pokuta od 700-tisíc rubľov do 1,5 milióna rubľov (od 5972 do 12.798 eur) alebo odňatie slobody až na päť rokov. Maximálny trest za takéto konanie, ak by malo závažné následky, je odňatie slobody na 10 až 15 rokov.

Vyšetrujú údajné diskreditácie

Krátko po tom, ako Kremeľ vlani 24. februára vyslal na Ukrajinu desaťtisíce ruských vojakov, ruský parlament prijal nové zákony. Tie zaviedli vysoké tresty väzenia a pokuty pre tých, čo vedome šíria údajne nepravdivé informácie alebo diskreditujú jeho ozbrojené sily.

Ruská prokuratúra začala vyšetrovať už viac ako 5800 prípadov údajnej diskreditácie ozbrojených síl. Tvrdí to nezávislé združenie OVD-Info, ktoré v Rusku monitoruje protivládne protesty a počty zadržaných.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko zavádza tresty za „diskreditáciu“ dobrovoľníkov bojujúcich na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre