eReport.sk
A čo tak sebestačnosť a suverenita?
Joe Biden a Ursula von der Leyenová, tasr/afp

Leyenová: Nemôžem dovoliť, aby bola Európa závislá od Číny, či Ruska. Závislosť od USA nevadí Ursula?

A čo tak sebestačnosť a suverenita? Európska únia chce nastaviť „spravodlivé pravidlá hry“ s Čínou, aby sa vyhla rizikám energetickej závislosti. Uviedla to predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová počas pondelňajšej videokonferencie s novinármi zastupujúcimi Európsku redakciu (ENR), ktorá združuje viacero európskych tlačových agentúr. Informuje o tom spravodajca TASR.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Vitajte v totalite
  2. Nastolovanie demokratickej cenzúry
  3. Rusko neospravedlňujem

Nie je závislosť ako závislosť

Von der Leyenová s novinármi komunikovala zo Štrasburgu, kde sa zúčastňuje na marcovom plenárnom zasadnutí Európskeho parlamentu (EP). V rámci „hodiny otázok“ zhodnotila svoju minulotýždňovú pracovnú návštevu Washingtonu.

„Nechceme závislosť, akú sme zažili s Ruskom, pokiaľ ide o fosílne palivá. Nechceme byť napríklad závislí od kritických surovín. Aj preto diverzifikujeme a posilňujeme naše dodávateľské reťazce spolu s našimi rovnako zmýšľajúcimi partnermi,“ vysvetlila von der Leyenová.

Zlá Čína, dobrá Amerika

Šéfka exekutívy EÚ sa minulý týždeň v piatok (10. 3.) počas návštevy Bieleho domu dohodla s americkým prezidentom Joeom Bidenom na „okamžitom začatí rokovaní o cielenej dohode o strategických kovoch,“ ktoré sú nevyhnutné na energetickú transformáciu. Táto dohoda má viesť k zníženiu závislosti EÚ od čínskych surovín.

A čo tak sebestačnosť a suverenita?

Podľa tlačovej agentúry AFP však stanovisko, ktoré vo Washingtone predstavila von der Leyenová, vyvolalo podráždenie v niektorých kruhoch EÚ.

Nemenovaný európsky predstaviteľ upozornil, že v súvislosti s takýmito geopolitickými témami šéfka exekutívy EÚ potrebovala mandát od lídrov členských štátov.

Ursuline záujmy

Agentúra AFP upozornila, že šéfovia vlád a štátov počas vlaňajšieho októbrového samitu EÚ v Bruseli rokovali aj o tom, ako môže nájsť Únia vlastnú cestu k Číne bez toho, aby sa spájala so Spojenými štátmi a nechala sa po boku Američanov vtiahnuť do „systematickej konfrontácie“ s Pekingom.

Problémom je, že tak ako si vďaka covidu a „vakcínam“ zarobil americký farmagigant, tak, bude zrejme celá Únia ticho pozorovať, ako predsedníčka EK už dávno( ak tomu tak vôbec niekedy bolo) neobhajuje záujmy Európanov, ale Ameriky.

Ak je Európska únia ešte stále suverénny projekt, ktorý sa má starať o to, aby sa obyvatelia Európy mali dobre, potom asi neexistuje iný dôvod na to, že sa po Rusku „treba zbaviť“ aj Číny. A nakoľko je pre Európu výhodné, aby bola v úplnom vazalstve a závislá od Ameriky, nech posúdi čitateľ sám..

Zdroj: spravodajca TASR Jaromír Novak


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Leyenová: Nemôžem dovoliť, aby bola Európa závislá od Číny, či Ruska. Závislosť od USA nevadí Ursula?

Odoberať
Upozorniť na
16 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti