eReport.sk
Rázny krok proti Putinovi
Ruský prezident Vladimir Putin sa na základe plánovaných vyšších ziskov do štátneho rozpočtu rozhodol zvýšiť výdavky na zbrojenie a armádu. Foto: tasr/dpa

Rusko vracia úder: V reakcii na nové sankcie rozširuje zákaz vstupu na ďalších predstaviteľov EÚ!

Rusko v reakcii na ďalší balík sankcií EÚ rozšírilo zákaz vstupu na svoje územie na ďalších predstaviteľov európskych orgánov činných v trestnom konaní, obchodných organizácií a občanov členských krajín EÚ, ktoré poskytujú vojenskú podporu Ukrajine.

Rusko vracia úder

Podľa agentúry DPA to na svojom webe v piatok oznámilo ruské ministerstvo zahraničných vecí. Konkrétne mená ani počet občanov EÚ, ktorých sa ruské sankcie týkajú, však ministerstvo neuviedlo.

Podľa ruských médií Rusko uvalilo sankcie na predstaviteľov Rady Európy, členov zákonodarných zborov krajín Európskej únie, členovia Parlamentných zhromaždení Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe a Rady Európy, ktorí „systematicky vystupujú s agresívnymi vyhláseniami proti Rusku“. 

Sankcie Ruska sa týkajú aj predstaviteľov európskych štruktúr zapojených do trestného stíhania ruských predstaviteľov za „nezákonné zatýkanie a odsun ľudí z ukrajinských území“, ako aj o osoby, ktoré sa angažovali pri vytváraní „tribunálu“ proti ruskému vedeniu a obhajovali konfiškáciu ruského štátneho majetku alebo využívanie ziskov z neho pre Ukrajinu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Nemecký kancelár Olaf Scholz.
  2. Zachránilo by ho náboženstvo?
  3. Hrozba pre svetový mier

Reštrikcie Moskvy sa vzťahujú aj na osoby, ktoré podporujú sankcie uvalené na Rusko a ktoré sa snažia podkopať jeho vzťahy s inými štátmi tým, že šíria o Rusku dezinformácie. EÚ v piatok oznámila prijatie nového balíka sankcií voči Rusku, ktoré súvisia s druhým výročím začiatku vojny na Ukrajine, ktoré pripadá na sobotu, i so smrťou opozičného politika Alexeja Navaľného vo väzení.

Sankcie EÚ sú zamerané na 106 osôb a 88 právnych subjektov, ktoré sú „zodpovedné za konanie, ktoré podkopáva alebo ohrozuje územnú celistvosť, zvrchovanosť a nezávislosť Ukrajiny,“ píše sa vo vyhlásení Európskej komisie a štátov EÚ. V sankčnom zozname sú osoby zapojené do dodávok zbraní zo Severnej Kórey do Ruska, ako aj severokórejský minister obrany, doplnila DPA.

Zdroj: tasr/dpa


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko vracia úder: V reakcii na nové sankcie rozširuje zákaz vstupu na ďalších predstaviteľov EÚ!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre