eReport.sk
Medvedev šokuje
Dmitrij Medvedev. Foto: yt/afp

Rusko sa chce náborom cudzincov do armády vyhnúť novej mobilizácii

Rusko najneskôr od mája 2023 vzhľadom na rastúce straty vo vlastných radoch verbuje do vojny proti Ukrajine aj migrantov zo Strednej Ázie a občanov susedných krajín. Snaží sa tým zrejme vyhnúť novej vlne mobilizácie pred prezidentskými voľbami v budúcom roku, konštatuje podľa denníka The Guardian britské ministerstvo obrany v nedeľňajšej analýze založenej na poznatkoch tajných služieb.

„V Rusku je najmenej šesť miliónov migrantov zo Strednej Ázie, ktorých Kremeľ pravdepodobne považuje za potenciálnych regrútov,“ uviedlo britské ministerstvo. Tým Rusko sľubuje rýchle udelenie občianstva a plat do výšky 4160 dolárov.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Rusko uskutočnilo v noci na sobotu rozsiahly útok bezpilotnými lietadlami na Ukrajinu.
  2. Dočasný koridor otvorený.
  3. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.

Používajú aj nátlak

V susedných krajinách, akú sú Arménsko či Kazachstan sú inzeráty ponúkajúce zálohu vo výške 495.000 rubľov (približne 4750 eur) a mesačnú mzdu od 190.000 rubľov. To je výrazne viac ako tamojšia priemerná mzda. V kazašskej Kostanajskej oblasti sú aktívni aj náboroví pracovníci, ktorí sa snažia naverbovať etnických Rusov.

Pri nábore sa však používa aj nátlak. Napríklad okupovanom juhoukrajinskom meste Mariupol museli uzbeckí stavební robotníci vstúpiť do ruskej armády.

Podpredseda Rady bezpečnosti Ruskej federácie Dmitrij Medvedev v nedeľu oznámil, že od 1. januára 2023 uzatvorilo zmluvný vzťah s ruskými ozbrojenými silami asi 280.000 ľudí. Niektorí z týchto ľudí boli v zálohe, niektorí boli dobrovoľníci.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko sa chce náborom cudzincov do armády vyhnúť novej mobilizácii

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie