eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vydal dekrét, ktorým prepustil viacero vysokopostavených generálov Národnej gardy.
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Foto: tasr

Zelenskyj: Ďalšie dve nákladné lode sa úspešne preplavili cez Čierne more

Dve nákladné lode opustili juhoukrajinské prístavy a preplavili sa cez dočasný koridor v Čiernom mori zriadený Kyjevom pre obchodné plavidlá, aj napriek ruskej námornej blokáde, oznámil v sobotu večer prezident Volodymyr Zelenskyj. TASR prevzala správu z tlačových agentúr DPA a Reuters.

„Ďalšie dve lode sa úspešne preplavili cez náš dočasný obilný koridor v Čiernom mori,“ uviedol Zelenskyj na sociálnej sieti X (predtým Twitter). „Ukrajina obnovuje skutočnú slobodu v pohybe lodí cez Čierne more. Sloboda si vyžaduje rozhodnosť,“ dodal. Celkovo tak zatiaľ koridor využili štyri lode.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

Zelenskyj sa poďakoval

Rusko v polovici júla odstúpilo od obilnej dohody, ktorá zaručovala počas vojny bezpečnú plavbu civilných lodí s nákladom obilia cez Čierne more, a pohrozilo, že ku všetkým lodiam smerujúcim do a z ukrajinských prístavov bude pristupovať ako k plavidlám vezúcim zbrane. Kyjev sa odvtedy snaží organizovať exporty tovarov napriek riziku ruských útokov.

„Ďakujem všetkým našim zamestnancom v prístavoch. Ako aj každému, kto zaisťuje bezpečné fungovanie tohto koridoru. Vyzývame našich spojencov, aby naše úsilie podporili poskytnutím ďalších systémov protivzdušnej obrany. Spoločne môžeme ochrániť slobodu pohybu lodí v Čiernom mori a mimo neho,“ povedal Zelenskyj vo videu.

Zelenskyj lode nekonkretizoval

Ukrajinský prezident vo svojom každodennom videoodkaze apeloval, aby bola zaistená bezpečnosť v oblasti okolo čiernomorského prístavu Odesa, ktorý je životne dôležitý pre vývoz ukrajinského obilia.

Zelenskyj nespomenul konkrétne, ktoré dve lode sa úspešne preplavili koridorom a kedy dokončili plavbu. Podľa údajov zverejnených v piatok 1. septembra na webovej stránke Marinetraffic vyplávali dve nákladné lode Filia Glory a Ocean Courtesy z prístavu Pivdennyj (v meste Južne), okolo 20 kilometrov východne od Odesy.

Putin sa stretne s Erdoganom

Keď Rusko spustilo pred vyše 18 mesiacmi inváziu na Ukrajinu, v jej čiernomorských prístavoch uviazli desiatky obchodných lodí. Niektoré lode s nákladom obilia mohli neskôr prejsť cez Ruskom blokované Čierne more, pretože OSN a Turecko sprostredkovali dohodu. Od nej však Moskva v polovici júla odstúpila.

Ruský prezident Vladimir Putin sa má v pondelok stretnúť s tureckým prezidentom Recepom Tayyipom Erdoganom v ruskom čiernomorskom letovisku Soči. Ankara a OSN sa totiž snažia obnoviť dohodu o exporte obilia.

Zdroj: tsr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Zelenskyj: Ďalšie dve nákladné lode sa úspešne preplavili cez Čierne more

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie