eReport.sk
Rusko uskutočnilo v noci na sobotu rozsiahly útok bezpilotnými lietadlami na Ukrajinu.
Budova ukrajinského ministerstva zahraničných vecí v Kyjeve. Ilustračné foto: wikipedia

Ukrajina: Nepozvať Rusko na udeľovanie Nobelových cien je víťazstvom humanizmu

Ukrajina privítala v sobotu rozhodnutie Nobelovej nadácie nepozvať napokon veľvyslancov Ruska a Bieloruska na tohoročne udeľovanie Nobelových cien v Štokholme. TASR o tom informuje podľa správy agentúry AFP.

Nadácia najskôr vo štvrtok avizovala, že veľvyslancov zmienených krajín na ceremóniu pozve, čím však vyvolala hnev na švédskej aj zahraničnej politickej scéne. Následne v sobotu oznámila, že svoje rozhodnutie po takýchto reakciách prehodnotila a veľvyslancov Ruska, Bieloruska ani Iránu na slávnostné udeľovanie cien spojené s banketom napokon nepozve, rovnako ako vlani.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin.

Kyjev sa poďakoval

Hovorca ukrajinského ministerstva zahraničných vecí Oleh Nikolenko označil toto rozhodnutie za „víťazstvo humanizmu“. V príspevku na Facebooku sa zároveň poďakoval všetkým, ktorí v tomto smere požadovali návrat k spravodlivosti. „Sme presvedčení, že podobné rozhodnutie by sa malo prijať aj čo sa týka (pozvania) ruského a bieloruského veľvyslanca (na ceremóniu) v Osle,“ dodal.

Nadácia v sobotu uviedla, že jej zamýšľané pozvania pre veľvyslancov Ruska a Bieloruska vychádzali z presvedčenia, „že je dôležité a správne, aby sa hodnoty a posolstvá, ktoré symbolizuje Nobelova cena, dostali do čo najširšieho povedomia“. Dodala však, že silné negatívne reakcie „takýto odkaz celkom zatienili“.

„Rozhodli sme sa preto zopakovať minuloročnú výnimku z bežnej praxe. A teda nepozvať veľvyslancov Ruska, Bieloruska a Iránu na slávnostné odovzdávanie Nobelových cien v Štokholme,“ oznámila.

Nepozvali ich ani vlani

Veľvyslancov zmienených krajín nepozvala nadácia na ceremoniál ani vlani. V prípade Ruska a Bieloruska to bolo vzhľadom na vojnu na Ukrajine. Zatiaľ čo účasť iránskeho ambasádora odmietla pre zákrok iránskych orgánov voči protestom v tejto krajine.

Naproti tomu nórsky Nobelov inštitút, ktorý organizuje slávnostné udeľovanie Nobelovej ceny za mier v Osle, pozval vlani na túto ceremóniu všetkých veľvyslancov. A chystá sa to isté spraviť aj tento rok. „Rovnako ako predtým budú na slávnostný ceremoniál v Osle pozvaní všetci veľvyslanci,“ oznámil.

Mená tohtoročných laureátov Nobelových cien oznámia začiatkom októbra. Slávnostné odovzdávanie sa uskutoční 10. decembra, v deň výročia úmrtia Alfreda Nobela. Päť cien udeľujú vo švédskom Štokholme a šiestu, cenu mieru, v nórskom hlavnom meste Oslo.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ukrajina: Nepozvať Rusko na udeľovanie Nobelových cien je víťazstvom humanizmu

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie