eReport.sk
Photo/Vadim Ghirda)

Rusko používa proti Ukrajine 40-ročnú muníciu. Nové zbrane dochádzajú, tvrdí USA


Rusko používa proti Ukrajine 40-ročnú muníciu. Rusko počas takmer desaťmesačnej vojenskej agresie na Ukrajine používa desaťročia starú muníciu s vysokou mierou poruchovosti, pretože vyčerpáva svoje zásoby. Vyhlásil to nemenovaný vysokopostavený vojenský predstaviteľ USA, ktorého v pondelok citovala tlačová agentúra Reuters.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Rakety vystrelené z pásma Gazy na Izrael 15. mája 2021.
  2. Biden "tlačí" na Ankaru
  3. Poľský prezident Andrzej Duda
  4. Autá s členmi Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE) odchádzajú po návšteve Záporožskej atómovej elektrárni (ZAES) na juhu Ukrajiny 1. septembra 2022 v Záporoží.

„Čerpajú zo starnúcich zásob munície, čo jasne naznačuje, že sú ochotní používať i staršiu muníciu, z ktorej časť bola pôvodne vyrobená pred viac ako 40 rokmi,“ uviedol vojenský predstaviteľ pod podmienkou zachovania anonymity.

Kto pomáha Rusom?

Spojené štáty obviňujú Rusko, že so zámerom posilniť svoju palebnú silu sa obracia na Irán a Severnú Kóreu, keďže Moskva vyčerpáva svoje štandardné zásoby munície.

Zásoby do začiatku roka

Americký predstaviteľ odhaduje, že použiteľné zásoby munície Rusku postačia do začiatku roka 2023, ak sa neuchýli k zahraničným dodávateľom a starším zásobám. Používanie staršej munície je však spojené s rizikami, tvrdí predstaviteľ.

„Inými slovami – nabijete muníciu, držíte si palce a dúfate, že vystrelí, alebo že vybuchne, keď dopadne,“ povedal. Podľa amerických a ukrajinských predstaviteľov Irán poskytol Rusku bezpilotné lietadlá na použitie proti Ukrajine.

Rokovania s Iránom

Moskva sa tiež pokúša získať od Iránu stovky balistických rakiet a ako protihodnotu mu ponúka bezprecedentnú vojenskú a technickú podporu, uviedla v piatok veľvyslankyňa Británie pri OSN Barbara Woodwardová.

V hre je aj Severná Kórea

Británia si je „takmer istá, že Rusko sa snaží získať zbrane zo Severnej Kórey a ďalších štátov, na ktoré sa vzťahujú prísne sankcie, pričom ich vlastné zásoby sa citeľne zmenšujú“, dodala britská diplomatka.

Irán v novembri priznal, že dodal Moskve bezpilotné lietadlá, ale uviedol, že boli zaslané ešte pred vojnou na Ukrajine. Rusko popiera, že používa tieto iránske zbrane na útoky proti ukrajinským cieľom, ako aj to, že mu zbrane dodáva KĽDR.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko používa proti Ukrajine 40-ročnú muníciu. Nové zbrane dochádzajú, tvrdí USA

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: