eReport.sk
Rakety vystrelené z pásma Gazy na Izrael 15. mája 2021.
Foto: tasr/ap

Aj Američania už majú hypersonickú raketu. Zatiaľ len ako prototyp


Američania už majú hypersonickú raketu. Americké letectvo v pondelok oznámilo úspešné použitie hypersonickej strely. „Tento test bol prvým štartom úplného prototypu operačnej rakety,“ dodalo vo vyhlásení.

Mohlo by vás zaujímať

  1. zbraňami k mieru!
  2. Biden "tlačí" na Ankaru
  3. Americký prezident Joe Biden
  4. Sociálna sieť X, ktorú vlastní Elon Musk, môže do konca roka prísť až o 75 miliónov USD (68,71 milióna eur) na príjmoch z reklamy.

Funkčnosť zbrane rýchlej odozvy (ARRW) AGM-183A v piatok vyskúšali pri pobreží Kalifornie, pričom „dosiahla hypersonickú rýchlosť vyššiu ako päťnásobok rýchlosti zvuku, dokončila svoju dráhu letu a vybuchla v oblasti terminálu“, uviedlo letectvo USA. Spojené štáty majú viacero programov hypersonických zbraní a výskumné stredisko Pentagonu DARPA začiatkom tohto roka otestovalo iný typ hypersonickej rakety.

Ohrozenie globálnej rovnováhy

Podobné špičkové strategické zbrane vyvíjajú aj Čína a Rusko. Ich zavedenie do výzbroje armád predstavuje potenciálnu hrozbu pre globálnu vojenskú rovnováhu. Dokážu dopraviť jadrové hlavice presne na cieľ, pričom sa pohybujú príliš vysokou rýchlosťou a súčasné obranné zariadenia ich nedokážu zachytiť, píše AFP.

Predstavujú konkrétnu hrozbu

Spojené štáty vo svojej správe o protiraketovej obrane za rok 2022 zdôraznili ich rastúce nebezpečenstvo. „Hypersonické zbrane, navrhnuté tak, aby sa vyhli americkým senzorom a obranným systémom, predstavujú čoraz komplexnejšiu hrozbu kvôli ich dvojitej (jadrovej/konvenčnej) povahe, náročnému profilu letu a manévrovateľnosti,“ uvádza sa v správe.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Aj Američania už majú hypersonickú raketu. Zatiaľ len ako prototyp

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

Aktuálne