eReport.sk
Putin sa zastal Trumpa
Ruský prezident Vladimir Putin Foto: tasr/dpa

Rusko má ďalšieho spojenca. Putin pochválil Vietnam za jeho postoj ku konfliktu na Ukrajine


Ruský prezident Vladimir Putin pochválil Vietnam za jeho „vyvážený“ postoj ku konfliktu na Ukrajine v komentári zverejnenom v stredu v novinách komunistickej strany, v ktorom písal aj o energiách a obchode.

Rusko má spojenca

V článku v novinách Nhan Dan načasovanom na Putinovu návštevu Vietnamu pochválil šéf Kremľa túto komunistickú juhoázijskú krajinu za podporu „pragmatického spôsobu riešenia krízy“ na Ukrajine.

Neutrálna diplomacia

Vietnam oficiálne zaujíma neutrálnu zahraničnú politiku vo svojich vzťahoch k veľkým svetovým mocnostiam a Rusko neodsúdil za jeho inváziu na Ukrajinu.

Putin má pricestovať do Hanoja v noci a vo štvrtok sa plánuje stretnúť s lídrami Vietnamu. Ide o jeho prvú návštevu tejto krajiny od roku 2017, keď sa vo Vietname zúčastnil na summite Združenia pre hospodársku spoluprácu Ázie a Tichomoria (APEC).

Putin pochválil Vietnam

Ruský prezident v článku uviedol, že Rusko a Vietnam majú spoločné podobné názory aj na situáciu v ázijsko-pacifickom regióne. Pozícia Vietnamu v súvislosti s Juhočínskym morom sa pritom líši od pozície Číny, ktorá si nárokuje takmer celé toto more vrátane ropných a plynových polí vo výlučnej ekonomickej zóne Vietnamu, kde ťažia ruské spoločnosti.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Talianska premiérka Georgia Meloniová
  2. Šimečka je klamár
  3. Chcú vyprovokovať ukrajinskú protiofenzívu

Energetika je podľa Putina strategicky významnou oblasťou spolupráce medzi Vietnamom a Ruskom. Ruský prezident odkazoval práve na spoluprácu v oblasti fosílnych palív v Juhočínskom mori a na severe Ruska.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko má ďalšieho spojenca. Putin pochválil Vietnam za jeho postoj ku konfliktu na Ukrajine

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne