eReport.sk
Talianska premiérka Georgia Meloniová
Talianska premiérka Georgia Meloniová zdroj: tasr

Georgia Meloniová – nová líderka Európy?


Pri nedávnom samite G7 neušlo pozorovateľom, ako ľadovo sa talianska premiérka zdravila s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom. Zjavne sa nemajú radi a bolo to vidieť. Videá z okamihov, keď sa zdá, že Melonionová pri pohľade na Macrona prevracia očami intenzívne kolovali po sociálnych sieťach.

Aj novinári vynášali zo samitu lídrov najsilnejších západných ekonomík zvesti o tom, ako sa Meloniová a Macron údajne pohádali ohľadom formulácií v záverečnom komuniké. Podľa niektorých Macron chcel v texte spomenúť práva LBGTI a Meloniová bola proti. Podľa iných bolo jablkom sváru právo na potrat, ktoré Macron podporuje, kým talianska šéfka vlády nie.

Rozpory medzi lídrami

Rozpory medzi oboma lídrami vyšli na povrch už v marci, po slovách francúzskeho prezidenta, že Západ by mal zvažovať aj vyslanie vojakov na Ukrajinu. Meloniová ho za to kritizovala a odkázala mu, aby si dal na vyjadrenia pozor.

Nie, že by talianska premiérka bola proti vojenskej pomoci Ukrajine. Naopak, je v tomto smere jedným z najväčších jastrabov v Európe. Ale slová o vyslaní vojakov boli pre taliansku verejnú mienku príliš a Meloniová sa bála, že vízia vysielania aj Talianov na bojiská Ukrajiny poškodí aj jej popularitu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Požiar v ropných skladoch
  2. minister investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Richard Raši (Hlas-SD)
  3. Vladimir Putin a severokórejský vodca Kim Čong-un
  4. Putin Zelenskyj

Teraz sa ale môže Meloniová dočkať zadosťučinenia. Nie je vôbec vylúčené, aspoň podľa predbežných odhadov, že Macronova strana vo voľbách o tri týždne stratí podporu v parlamente. Samotný Macron by síce prezidentom ostal, ale vo výrazne oslabenej pozícii, s vládou v opozícii k nemu. 

Líderka Európy?

Meloniová by sa tak zrazu stala najmocnejším hlasom v politike Európskej únie. 

Nemeckého kancelára Olafa Scholza pri neustále sa prepadávajúcej popularite jeho strany (najhoršie čísla od konca 2. svetovej vojny) málokto už dnes berie príliš vážne. 

Naopak, ak by opraty parlamentnej moci vo Francúzsku prebrala strana Marine Le Penovej, tá by ostala pomerne izolovaná. S Le Penovou totiž nijako nevychádza ani šéfka Komisie Ursula von der Leyneová, ktorá si svoj post zrejme udrží, ale ani Meloniová. 

Dôvodom je okrem iného postoj k Ukrajine. Le Penová je ku Kyjevu skôr vlažná, naopak, Meloniová je výrazne protiruská, podobne ako šéfka Komisie. Navyše má talianska premiérka blízko k domácej zbrojárskej lobby.

Aj preto má za sebou pomerne výraznú podporu. Hospodárskych kruhov, médií hlavného prúdu aj celého radu lídrov ďalších európskych krajín.

A tak sa môže stať, že prvýkrát od vojny nebude EÚ viesť duo Francúzska a Nemecka, ale tón bude udávať táto stále pomerne čerstvá premiérka krajiny kapučína, gelataa ležérneho la dolce vita.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Georgia Meloniová – nová líderka Európy?

Odoberať
Upozorniť na
13 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne