eReport.sk
Nakazili ho úmyselne?
Ruský opozičný politik Alexej Navaľnyj. Foto: shutterstock/rosfoto.ru

Ruská polícia zadržala vyše 100 ľudí! Pripomenuli si narodeniny Navaľného

Ruská polícia zatkla viac než sto ľudí, ktorí vyšli v nedeľu do ulíc pri príležitosti pripomienky 47. narodenín ruského opozičného vodcu Alexeja Navaľného, uviedla tamojšia nezávislá ľudskoprávna monitorovacia skupina OVD-Info. TASR o tom informuje v pondelok na základe správy agentúry Reuters.

Od ruskej invázie na Ukrajinu vo februári 2022 ruské úrady tvrdo zasahujú proti akýmkoľvek prejavom nesúhlasu s vojnou či vládnucim režimom. Skupina OVD-Info vo vyhlásení spresnila, že 109 ľudí bolo v nedeľu zadržaných v 23 ruských mestách.

Mohlo by vás tiež zaujímať:

  1. Ivan Korčok (nom. SaS) na letisku po pristátí v Izraeli.
  2. Policajti zablokovali ulicu, na ktorej údajne ukrajinský dron mal zasiahnuť bytovku v Moskve v utorok 30. mája 2023. Ruské hlavné mesto Moskva sa v utorkových ranných hodinách stalo terčom útoku dronmi
  3. Stoltenbergov apel z Bruselu
  4. Ruská armáda v pondelok oznámila, že odrazila rozsiahlu ofenzívu ukrajinských síl na piatich častiach frontu v Doneckej oblasti
  5. Naď je najväčší konšpirátor
  6. Volodymyr Zelenskyj

Proti vojne

Na záberoch z Moskvy a Petrohradu, dvoch najväčších miest Ruska, bolo vidieť, ako polícia zatýka jednotlivých demonštrantov. Jeden z mužov stihol vztýčiť transparent predtým, než ho polícia spacifikovala a odviedla preč. Ďalšieho muža, ktorý mal transparent s nápisom v angličtine „Free Navalny“ (Osloboďte Navaľného), zatkli v Moskve.

„Som proti vojne, preto ma zadržali spolu s mojím maloletým dieťaťom,“ povedala novinárom v Petrohrade jedna z účastníčok demonštrácie.

Za mrežami na deväť rokov

Alexeja Navaľného, ktorý odhaľoval korupciu ruského vedenia a organizoval masové protesty, zatkli v januári 2021 po návrate z Nemecka. Tam sa zotavoval z otravy nervovoparalytickou látkou, z ktorej obvinil Kremeľ.

Navaľnyj najprv dostal trest 2,5 roka väzenia za porušenie pravidiel podmienečného trestu. Vlani ho odsúdili na deväťročný trest za podvod a pohŕdanie súdom. V súčasnosti si odpykáva trest vo väzení s maximálnym stupňom stráženia 250 kilometrov východne od Moskvy.

V apríli proti nemu otvorili nový proces v prípade „terorizmu“, v ktorom mu hrozí ďalšie 30-ročné väzenie, píše Reuters.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ruská polícia zadržala vyše 100 ľudí! Pripomenuli si narodeniny Navaľného

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php