eReport.sk
JB 36 Vilnius - Bývalá kandidátka prezidentských volieb v Bielorusku Sviatlana Cichanovská počas interview s agentúrou Associated Press vo Vilniuse 8. septembra 2020. Cichanovská v utorok v príhovore k členom jedného z výborov Parlamentného zhromaždenia Rady Európy (PZ RE) poukázala na neprípustnosť zadržiavania a bitia účastníkov pokojných protestov, ktoré sa od augustových prezidentských volieb pravidelne konajú v Bielorusku. V sporných bieloruských voľbách z 9. augusta opäť podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov. V sporných bieloruských voľbách z 9. augusta opäť podľa oficiálnych výsledkov zvíťazil Lukašenko so ziskom vyše 80 percent hlasov. Po vyhlásení výsledkov, ktoré opozícia označila za sfalšované, vypukli v krajine masové protesty, ktoré doposiaľ neustali. FOTO TASR/AP Sviatlana Tsikhanouskaya, former candidate for the Belarus' presidential elections speaks during an interview with the Associated Press in Vilnius, Lithuania, Tuesday, Sept. 8, 2020. The former English language teacher who became candidate at presidential elections in Belarus and was forced to flee to neighboring Lithuania believes that the regime will eventually be forced to give in to demands of the protestors. (AP Photo/Mindaugas Kulbis)

Rusi vyhlásili pátranie po Cichanovskej

Rusko vyhlásilo pátranie po bývalej kandidátke prezidentských volieb v Bielorusku Sviatlane Cichanovskej. Podľa agentúry Interfax to vyplýva z oficiálneho oznámenia zverejneného na webe ruského ministerstva vnútra, kde sa uvádza, že je hľadaná na základe „článku trestného zákona“, ktorý však nie je špecifikovaný.

Agentúra TASS s odvolaním sa na ruské orgány činné v trestnom konaní uviedla, že Cichanovská je už hľadaná v Bielorusku a keďže bola zaradená na medzištátny zoznam hľadaných osôb, bude sa po nej pátrať aj v Rusku.

Cichanovská je v Bielorusku obvinená

Predtým bol na zoznam osôb hľadaných na území Ruskej federácie zaradený aj bývalý bieloruský diplomat a exriaditeľ správy Parku vysokých technológií Valeryj Capkala, ktorý sa v Bielorusku neúspešne pokúšal o registráciu ako kandidát nedávnych prezidentských volieb a momentálne sa v zahraničí angažuje na strane bieloruskej opozície.

Cichanovská je v Bielorusku obvinená z výziev k činom ohrozujúcim bezpečnosť štátu. V rovnakej veci sú v Bielorusku stíhaní a vo väzbe vyšetrovaní Cichanovskej kolegovia, členovia predsedníctva opozičnej Koordinačnej rady Maryja Kalesnikavová a Maxim Znak.

Podľa oficiálnych údajov bieloruskej Ústrednej volebnej komisie získala Cichanovská v prezidentských voľbách, ktoré sa konali 9. augusta, spolu 10,1 percenta hlasov.

Počas hlasovania i po voľbách sa objavili správy o rozsiahlom falšovaní výsledkov, v dôsledku čoho v Bielorusku vypukli masové protesty, ktoré neutíchajú a majú rôzne podoby – od masových demonštrácií cez susedské párty vo vnútroblokoch bytových domov po grafity na múroch či vtipy šírené na internete.

Nepriznala svoju volebnú porážku

Väčšina verejných zhromaždení – bez ohľadu na počet a vek účastníkov – vyvoláva reakciu polície – často vrátane použitia násilia a zatýkania.

Samotná Cichanovská nepriznala svoju volebnú porážku a vyhlásila sa za „jediného vodcu zvoleného bieloruským ľudom“.

Momentálne sa Cichanovská nachádza v EÚ. Bielorusko bola nútená opustiť krátko po voľbách pre tlak a vyhrážky úradov požadujúcich, aby uznala výsledky volieb a víťazstvo Alexandra Lukašenka.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusi vyhlásili pátranie po Cichanovskej

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti