eReport.sk
medveď, medvedica, mláďatá
Na ilustračnej snímke medvedica s mláďatami. Foto: shutterstock

Mimoriadna situácia: Kvôli medveďom ju vyhlásili v okrese Kysucké Nové Mesto


Medvede sa na Slovensku stávajú čoraz väčším problémom. Niektorí ochranári síce tvrdia, že u nás premnožené nie sú, a aj za útoky na človeka môžu zväčša samotní ľudia, štatistiky a čísla ale hovoria jasnou rečou – je ich veľa a čím ďalej tým viac sa dostávajú bližšie k ľudským obydliam. Slováci preto majú strach a pýtajú sa – dokedy bude medveď chránený viac ako človek?

Od 15. marca už jedenásť útokov medveďa

Na území okresu Kysucké Nové Mesto vyhlásili mimoriadnu situáciu pre výskyt medveďov. Rozhodol o tom podľa TASR krízový štáb, ktorý zvolali pre nedeľňajší (21. 4.) útok medvedice na 34-ročného muža v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce. Vyplýva to z oznámenia, ktoré zverejnila obec Povina. Mimoriadnu situáciu vyhlásil Okresný úrad (OÚ) Kysucké Nové Mesto ešte v pondelok 22. apríla popoludní. „V dôsledku enormne vysokého počtu medveďov, zmien ich správania a straty plachosti pred ľuďmi vzniklo vysoké riziko ohrozenia zdravia a ľudských životov,“ zdôvodnil OÚ v oznámení.

V dôsledku enormne vysokého počtu medveďov, zmien ich správania a straty plachosti pred ľuďmi vzniklo vysoké riziko ohrozenia zdravia a ľudských životov.

Zdôvodnenie Okresného úradu Kysucké Nové Mesto

Okresný úrad ďalej uviedol, že k vyhláseniu mimoriadnej situácie pristúpili z dôvodu zvýšeného rizika možného výskytu synantropných jedincov v extraviláne a intraviláne Kysuckého Nového Mesta a obcí v ich bezprostrednom okolí. Z dokumentu vyplýva, že na ohrozenom území vykonajú záchranné práce zásahové tímy pre medveďa hnedého a poľovnícke združenia. Zintenzívnia aj činnosť hliadok štátnej i mestskej polície v obytných zónach.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Branislav Gröhling
  2. Podvod na voličov!
  3. Na ilustračnej snímke medveď hnedý
  4. Na ilustračnej snímke medveď hnedý

Turista, ktorého na chodníku v Chránenej krajinnej oblasti Kysuce uplynulý víkend napadla medvedica, utrpel hryzné poranenia dolných končatín. Pri páde si poranil aj chrbát. Zranenia si vyžiadali ošetrenie v žilinskej nemocnici, následne muža prepustili do domácej liečby. Od 15. marca 2024 išlo už o 11-ty útok medveďa na človeka v tomto roku. Celkovo je po útokoch medveďa zranených 11 ľudí. Štátni ochranári preto upozornili turistov, aby v územiach s výskytom medveďa hnedého zvýšili opatrnosť.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mimoriadna situácia: Kvôli medveďom ju vyhlásili v okrese Kysucké Nové Mesto

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Dnes…

KOMENTOVALI STE: