eReport.sk
Protest, Assangea, Britská ambasáda
Protest pred budovou Britskej ambasády v Bratislave, foto:P.W.

Rozruch v Bratislave: Aktivisti zablokovali Britskú ambasádu, žiadali prepustenie Assangea!


V Bratislave bolo počas soboty naozaj rušno! Po niekoľkotisícovom proteste odborárov, ktorí vyšli do ulíc „bojovať proti chudobe“, niekoľko desiatok aktivistov včera večer symbolicky živou reťazou zablokovalo budovu veľvyslanectva Veľkej Británie na Slovensku. Akcia bola súčasťou globálnej série protestov za prepustenie väzneného zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea. Aktivity vyvrcholili dnes o 13:00 keď tisícky ludi vrátane známych osobností vytvorili živú reťaz okolo budovy Parlamentu a veže Big Ben v Londýne. Paralelne vo Washingtone demonštranti obklúčili Ministerstvo spravodlivosti. Assange je väznený v Británii práve na žiadosť amerického rezortu spravodlivosti, ktorý žiada jeho vydanie na stíhanie.

Požadujú prepustenie väzneného Assangea

„Britská vláda by mala odmietnuť vydanie Juliana Assangea nakoľko je zjavné, že ide o politicky motivované prenasledovanie a umožniť mu návrat domov. Assange je austrálsky občan, nikdy nebol americký občan a skutky, ktoré americká vláda považuje za nelegálne sa ani nestali na jej území. Spolu s desiatkami mimovládnych a novinárskych organizácii, ale aj Radou Európy a OBSE žiadame vládu Spojeného kráľovstva aby Assangea prepustila. Našu petíciu s týmto obsahom podpísalo už viac ako 18 000 občanov Slovenska” povedal riaditeľ Inštitútu ľudských práv (IĽP) Peter Weisenbacher, ktorý protest organizoval.

Symbolický protest pred budovou Britskej ambasády v Bratislave – Foto: archív/P.W.

Držaný vo väznici pri Londýne

Julian Assage je už viac, ako 3 roky vo väznici Belmarsh pri Londýne. Momentálne čaká na rozhodnutie britského Najvyššieho súdu (Supreme Court) kam sa odvolal voči rozhodnutiu ministerstva vnútra umožniť jeho vydanie do USA. Zakladateľ a vydavateľ WikiLeaks bol zatknutý krátko po tom, ako v roku 2010 zverejnil uniknuté dokumenty americkej vlády a armády o vojnách v Iraku a Afganistane. Záznamy a diplomatické depeše obsahujú informácie o vojnových zločinoch a porušovaní ľudských práv. WikiLeaks zverejnilo aj informácie o mučení zajatcov na americkej základni Guantánamo, ale aj dokumenty ruskej tajne služby, informácie o praní špinavých peňazí švajčiarskymi bankami alebo dôkazy o korupcii afrických vlád.

Symbolický protest pred budovou Britskej ambasády v Bratislave – Foto: archív P.W.

“Stíhanie Assangea je mimoriadne nebezpečným precedensom, ktorý ohrozuje slobodu tlače. Je to vlastne kriminalizácia novinárskej práce. Ako vydavateľ WikiLeaks totiž spravil iba to čo robia kvalitní novinári po celom svete ako súčasť svojej práce, zverejnil závažné informácie, ktoré získal od zdroja. Publikovanie bolo jednoznačne vo verejnom záujme nakoľko sa tým odkrylo mnoho zločinov. Ak by bol Assange vydaný do USA predstavovalo by to riziko pre všetkých novinárov kdekoľvek na svete. Nezabúdajme, že Assange za svoju prácu získal cenu Európskeho parlamentu pre investigatívnych žurnalistov, tú istú ako Ján Kuciak. Dúfajme, že ho nepostretne rovnaký osud” povedala reportérka a držiteľka Novinárskej ceny za rok 2018 Lýdia Kokavcová, ktorá sa na proteste zúčastnila.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Víťazom volieb by sa stal Ficov Smer!
  2. Demonštrácia v Bratislave, odborári
  3. Trolejbusové linky bratislavskej MHD.
  4. Na kombostnímke zľava Robert Fico a Richard Dírer v televíznom štúdiu.
  5. Kurilovská by mala vraj vyvodiť zodpovednosť za postrelenie študentky.
  6. Zľava Juraj Blanár, Robert Fico, poslanci NR SR strany Smer-SD.
  7. ľudia sa zhromaždili na proteste proti rastúcim životným nákladom a nedostatočnému úsiliu v boji proti klimatickej zmene v Paríži 16. októbra 2022.

Inštitút ľudských práv (IĽP) sa kauze Assange venuje už viac ako 10 rokov. Zorganizoval viacero protestov a verejných diskusii. V máji tohto roka sa jeho predstavitelia stretli s veľvyslancom Spojeného kráľovstva na Slovensku a odovzdali mu viac ako 10 000 podpisov slovenských občanov žiadajúcich britskú vládu aby prepustila Juliana Assangea. Petícia na stránke ludskeprava.sk/freeassange stále pokračuje a v rámci kampane Sloboda tlače IĽP vytvorilo aj špecializovanú stránku freeassange.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rozruch v Bratislave: Aktivisti zablokovali Britskú ambasádu, žiadali prepustenie Assangea!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre