eReport.sk
foto: profimedia

Rozhovor s Meghan a Harrym odhalil iba jedno – rasizmus v krajine, hovoria čierni Briti

V pondelok večer bol v Británii odvysielaný očakávaný rozhovor Oprah Winfrey s Harrym a Meghan. Odhalil veľa veci z ich súkromia, psychické problémy, odmietania, kráľovský protokol, odsťahovanie sa páru z krajiny. Ale pre mnohých Britov tmavej farby pleti to bolo iba o jednom: o rasizme.

Rozhovor, ktorý sa vysielal v Spojenom kráľovstve v pondelok (8.3.) večer, potvrdil rasizmus v krajine.“ vyjadrila sa pre NBC News Anna Miles, 28-ročná spisovateľka z Manchestru, mesta na severozápade Anglicka. „Takto sa s nami zaobchádza každý deň,“ uviedla. „Je to len neustále pripomínanie toho, ako nás vidia a ako málo si vážia čiernych a hnedých ľudí.“

Obávali sa farby pleti ich detí

Meghan povedala, že sa jej Harry zdôveril s tým, že kráľovský zasvätenec vyjadril „obavy“ z toho, aká tmavá môže byť pokožka farby ich detí. Pár odmietol meno tejto osoby zverejniť, ale Oprah neskôr uviedla, že Harry dal jasne najavo, že nejde ani o kráľovnú Alžbetu II., jeho babičku, ani o jej manžela, princa Philipa. Kráľovská rodina zatiaľ rozhovor nekomentovala, ani na žiadosti NBC News nereagovala. Pár tiež obviňoval niektoré britské médiá z toho, že podľa nich podnecovali rasizmus voči Meghan, pretože jej matka je čierna.

Rozhovor vyvolal búrlivé debaty

Nie je to poprvýkrát, čo kráľovský pár, ktorý vlani odstúpil od kráľovských povinností, uviedol do popredia otázku rasizmu v Británii. Rozhovor napriek tomu v utorok, deň po vysielaní, dominoval v britských novinách a na sociálnych sieťach a v televíznych debatách vyvolal búrlivé debaty o úlohe, ktorú zohral rasizmus pri odchode páru z krajiny.

Meghan Markle a princ Harry v rozhovore pre Oprah. – Foto: tasr

„Potvrdili len to, čo sme vedeli. Kráľovská rodina sama o sebe je len trvalým pozostatkom brutálnej britskej ríše,“ uviedol pre NBC News Modou Taal, moderátor podcastu „The Malcom Effect“, ktorý reflektuje na rasu a identitu.

Brexit potvrdil obavy z cudzincov

Kráľovná Alžbeta II. je hlavou Commonwealthu, prevažne bývalých kolónií, ktoré udržiavajú kontakty s Britániou. Pár hodín pred americkým vysielaním rozhovoru jej vnuka predniesla prejav na oslavu tohto zoskupenia. Taal, ktorý žije v Birminghame v strednom Anglicku uviedol, že ako mnoho mladých černochov, aj on bol zastavený a prehľadaný políciou a na ulici na neho kričali rasistické nadávky. Povedal, že to je realita, že pracovné miesta a prijatie na univerzitu boli pre farebných ľudí ťažšie. Poznamenal, že Meghanine výsady a bohatstvo ju pravdepodobne chránili. Rasizmus sa po referende o Brexite v roku 2016 iba zhoršil a dodal, že krajina chcela odísť z EU preto, lebo vyvoláva obavy z cudzincov a prisťahovalectva. „Ako človek čiernej pleti, ktorý celý život žil a vyrastal vo Veľkej Británii, som si jasne vedomý rasizmu, ktorý existuje,“ uviedol Taal. „Jediný rozdiel je v tom, že o tom teraz hovorí niekto zvnútra a že to odhalil.“ Napriek tomu, že Meghan a Harry rozprávali o krajine v negatívnom svetle, mnohí sú im za to vďační.

Britský moderátor Momodou Taal potvrdil, že sa s rasizmom v Británii tiež stretáva. – Foto: facebook MT

Čierni Briti musia dokazovať, že sú Britmi

Výskum spoločnosti Runnymede ukázal, že farební ľudia v Británii často pociťujú väčší tlak na to, aby „dokázali“, že sú Britmi, aj keď mnohí z nich boli v prvej línii pandémie Covid-19 a čelili neprimeraným úmrtiam.

Rozhovor môže byť pre monarchiu škodlivý

Britský historik Andrew Roberts označil rozhovor za „škodlivý“ pre monarchiu kvôli „veľmi vážnym obvineniam“ okolo rasizmu a dodal, že by mohol potenciálne poškodiť britskú moc v zahraničí. „Kráľovská rodina je vlastne o kontinuite. Je to tisíc rokov stará inštitúcia, ktorá sa mení len veľmi pomaly,“ dodal.

Niektorým prisťahovalcom dala svadba nádej

Čo niektorých čiernych Britov mrzí je, že po svadbe Harryho s Meghan pocítili nádej. Táto svadba bola vyhlásená za hlavný posun k väčšej inkluzívnosti v Británii. Christina Nicole (32), ktorej rodina je z Jamajky uviedla, že si pamätá, ako sledovala svadbu a „cítila sa šťastná“. „Myslela som si, že celá kráľovská rodina sa teraz stane multikultúrnejšou a začne tak reprezentovať Veľkú Britániu.“ povedala Londýnčanka. Dodala však, že rozčúlenie v nej zanechalo pocit „sklamania“ a sklamanie zo strany inštitúcie monarchie. „Nie je to len o Meghan. Prečo sme ako čierne britské ženy vždy nerešpektované a ignorované?“ opýtala sa. „Iba mi to láme srdce.“


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rozhovor s Meghan a Harrym odhalil iba jedno – rasizmus v krajine, hovoria čierni Briti

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php