eReport.sk
Boris Susko - minister spravodlivosti
Boris Susko - minister spravodlivosti zdroj: fb

Rezort spravodlivosti zriadil komisiu pre prieťahy v konaní: Predsedá jej štátny tajomník Milan Hodás


Prieťahy v súdnom konaní patria medzi najzdĺhavejšie problémy slovenského súdnictva. Minister spravodlivosti Slovenskej republiky Boris Susko zriadil komisiu, ktorej predsedá štátny tajomník Milan Hodás.

Pondelok 27. mája 2024 sa uskutočnilo úvodné stretnutie tejto skupiny za účasti právnych expertov z oblasti justície. Ústavný súd SR zastupuje jeho predseda Ivan Fiačan, ako aj sudcovia Jana Baricová a Libor Duľa. Najvyšší správny súd SR reprezentuje sudca Marián Fečík, Združenie sudcov Slovenska František Mozner a Najvyšší súd SR sudkyňa Lenka Praženková.

Ďalšími členmi ďalej sú profesor Právnickej fakulty Univerzity Komenského Marián Ľalík, Eduard Bárány zo Slovenskej akadémie vied a Alexandra Čižmáriková zo Slovenskej advokátskej komory. Členkou pracovnej skupiny je aj poradkyňa ministra spravodlivosti Marica Pirošíková.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková (Hlas-SD)
  2. Maďarský premiér Viktor Orbán

Prieťahy v konaní tvoria podľa neho približne tridsať percent agendy Ústavného súdu

Pracovná skupina sa bude, okrem iného, zaoberať aj bezproblémovým presunom kompetencií Ústavného súdu pre prieťahy v konaniach na všeobecné súdy. Predseda Ústavného súdu I. Fiačan na úvod ocenil ochotu vedenia rezortu riešiť túto problematiku.

Prieťahy v konaní tvoria podľa neho približne tridsať percent agendy Ústavného súdu. ,,Nepoznám jediný Ústavný súd v rámci krajín Európskej únie, kde by sa takouto agendou zaoberali,“ dodal. Efektívne riešenie tejto problematiky vyžaduje zároveň riešenie dlhodobých parciálnych problémov, ako napríklad stabilizáciu justičného aparátu.

„Pri riešení zabezpečenia plynulého a efektívneho riešenia presunu tejto agendy vyvstávajú ďalšie problémy, ktoré je potrebné riešiť.“ vyhlásil štátny tajomník Ministerstva spravodlivosti SR M. Hodás. Viacerí experti pracovnej skupiny sa zhodli, že Slovensko by sa mohlo inšpirovať opatreniami, ktoré fungujú v susednej Českej republike alebo v Rakúsku. 

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rezort spravodlivosti zriadil komisiu pre prieťahy v konaní: Predsedá jej štátny tajomník Milan Hodás

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: