eReport.sk
Obete propagandy
Minister obrany SR Martin Sklenár. Foto:tasr

Rezort obrany porušuje zákon. Nakupujeme za miliardy, no nefunguje vraj polovica našich vrtuľníkov. Ani tie americké!


Rezort obrany porušuje zákon. Konkrétne zákon o slobodnom prístupe k informáciám. Opakovane nedodržiava zákonné lehoty, neodpovedá a nevie to zdôvodniť. Chceli sme overiť informáciu, že značná časť leteckej techniky – vrtuľníky a dopravné lietadlá, ktoré má armáda vo výzbroji je nefunkčná z rôznych technických dôvodov. Torzo vojenskej techniky, ktorá na Slovensku zostala je na tom podľa informácií z aktívneho vojenského prostredia v zlom stave.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Progresívne Slovensko plánuje rozložiť sociálny štát
  2. Zo zbraní sa ľud nenaje
  3. Mlčať nad zlato

Problémová technika

Problémy majú byť u leteckej techniky, týkať sa to má aj nových amerických vrtuľníkov Blackhawk, dopravného lietadla Spartan, teda nielen ruských vrtuľníkov a českých lietadiel L-410 a L-39.

„Polovica nových amerických vrtuľníkov sedí na zemi ale rovnako staršia letecká technika,“ napísal nám v máji čitateľ z vojenského prostredia. Informácie sme sa snažili overiť priamo u ministerstva obrany. To čo nastalo nás zaskočilo.

Na prvé otázky zaslané 17.5.2023 nikto neodpovedal, ministerstvo nedodržalo opakovane 8-dňovú zákonnú lehotu a rezort ako povinná osoba sa neunúval oznámiť nám ani predĺženie lehoty na zaslanie odpovedí. Prísľub sme dostali až po našich opakovaných žiadostiach.

Strohé odpovede

Prišla odpoveď na spracovanie žiadosti až začiatkom júna. Potom časť strohých odpovedí prišla až po desiatke dní, a to (16.6), ale len na tie otázky, ktoré si vybralo ministerstvo. Na stav lietadiel rezort obrany vôbec nereagoval pričom nás informoval, že odôvodnenie zamietnutia odpovedí zašlú Ozbrojené sily.

Ubezpečoval nás o tom priamo náčelník Generálneho štábu OS SR Daniel Zmeko. „Vo zvyšnom rozsahu k položeným otázkam bude spracované rozhodnutie o nesprístupnení informácií,“ napísal nám. Čo však samotný zákon zakazuje. Ministerstvo je povinné dodať a aj odpovedať na všetky otázky.

Zákon neplatný pre všetkých?

Paradoxom je, že ministerstvo obrany žiada dodržiavanie zákona od druhých, inštitúcia s tým však má sama problém.

O stave aktuálnej výzbroje našich ozbrojených síl sa už dlho špekuluje, že vojaci nemajú čím strieľať, chýba munícia a časť techniky vrátane tej novej je nefunkčná. Čo má byť realitou aj u vzdušných síl, ktoré sú čiastočne zmodernizované.

Rezort obrany týmto porušuje zákon

Ozbrojené sily majú vo výzbroji 8 ks ruských vrtuľníkov MI-17, 9 ks amerických UH-60, ďalej 9 ks cvičných L-39 a 7 ks L-410 a 2ks dopravného lietadla Spartan C-27J. Časť leteckej techniky podľa nášho zdroja údajne nie je schopná lietať.

Polovica vrtuľníkov nelieta,“ napísal nám čitateľ. Viac ako rok nelieta ani nové dopravné lietadlo Spartan, pretože nedokázali zabezpečiť servis týchto lietadiel. Podarilo sa to až teraz v máji.

Vrtuľníky sme mohli vidieť vo vzduchu len v páre. Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky vzlietli na slávnostný prelet len dva americké stroje z deviatich a situácia sa opakovala aj pri nástupe úradníckej vlády.

Kroky MO živia pochybnosti

Zatĺkanie informácií ministerstvom o stave nášho vojenského letectva pochybnosti len podporuje, nie rozptyluje. Nelichotivý stav našej existujúcej výzbroje je však zlou správou.

V situácii, keď to s našou existujúcou výzbrojou nemá vyzerať vôbec dobre však predstaviteľom ministerstva viac a viac rastie apetít na vojenské nákupy.

Po podpise zmlúv za stovky miliónov eur za radary, obrnené transportéry, má ministerstvo záujem aj o americké bojové vrtuľníky Viper, ktoré nám USA ponúka, hoci naši vojaci tento druh techniky nepotrebujú, aktuálne od USA chceme prevziať obrnené vojenské autá 4×4. Nemali by však naši politici udržiavať vo funkčnom stave aspoň to málo čo máme?

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rezort obrany porušuje zákon. Nakupujeme za miliardy, no nefunguje vraj polovica našich vrtuľníkov. Ani tie americké!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: