eReport.sk
Vy nás čítate a my vám ďakujeme!
Ilustračné foto: tasr

Republika: Žiadame vládu nerozhodovať o závažných otázkach! Vláda by mala už len kúriť a svietiť!

Nezaradení poslanci Národnej rady (NR) SR, pôsobiaci v mimoparlamentnej Republike, predložili uznesenie, ktorým žiadajú vyzvať vládu odborníkov, aby rešpektovali svoj dočasný a úradnícky charakter a zdržali sa rozhodovania o závažných otázkach vnútroštátnej a zahraničnej politiky. Informovali o tom na piatkovej tlačovej konferencii.

Hnutie pripomína vláde, že svoje pozície zastáva bez mandátu od občanov a bez vyslovenej dôvery parlamentu. ,,Preto musia svoje právomoci vykonávať striktne v súlade s ústavnými a demokratickými princípmi SR, vyhýbajúc sa zásadným a kontroverzným rozhodnutiam, uviedli v návrhu uznesenia. Vláda podľa nich odvodzuje svoju legitimitu od zákonodarného zboru, ktorému sa zodpovedá, a ktorý jej vyslovuje dôveru.

Mylný dojem

,,Kompetencie takejto vlády však Ústava SR vyslovene neobmedzuje, a preto členovia úradníckej vlády môžu nadobudnúť mylný dojem o svojej plnohodnotnej autorite rozhodovať o najzávažnejších otázkach vnútroštátnej a zahraničnej politiky aj napriek tomu, že nikto z členov úradníckej vlády neprešiel demokratickými voľbami a nezískal mandát od občanov,“ argumentujú poslanci.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vláda progresívcov?
  2. NAKA
  3. Lepšie ako nič?
  4. Nové policajné autá

Motivované závažné rozhodnutia

Republika si myslí, že keďže predstavitelia vlády už ďalej neplánujú pôsobiť v politike, môže ich to viesť k ,,pokušeniu prijímať motivované závažné rozhodnutia v kontroverzných témach, keďže sú si vedomí, že o pár mesiacov svoje pozície opustia a občanom sa za svoje rozhodnutia v nasledujúcich voľbách zodpovedať nebudú“. Vláda podľa Republiky by už mala len ,,kúriť a svietiť“.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Republika: Žiadame vládu nerozhodovať o závažných otázkach! Vláda by mala už len kúriť a svietiť!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie