Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu. Ministerka investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR a predsedníčka strany Za ľudí Veronika Remišová, sa stala neslávne známou pre jej zlú matematiku, a pre jej nepochopiteľný exces, kedy nevedela odpovedať na jednoduchú otázku moderátora v diskusnej relácii. Ten sa jej opýtal aká je na Slovensku výška DPH. Na to však prekvapivo predstaviteľka vlády Eduarda Hegera nevedela odpovedať. Teraz sa vicepremiérka opäť „predviedla“ v zlom svetle v prípade referenda.
Na nielen jej výroky reaguje vo svojom najnovšom príspevku i politický analytik a komentátor verejného diania na Slovensku Eduard Chmelár.
Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu
Ministerka Remišová kritizuje referendum. Kritizuje všetkých, ktorí majú “prsty” v jeho organizovaní. Naložila Ficovi, naložila Pellegrinimu. Vicepremiérka hovorí o zbytočnom míňaní finančných prostriedkov. Tie sa podľa nej mohli využiť na iné, akútnejšie problémy, alebo v oblastiach, kde by to bolo v súčastnosti najviac potrebné.
Kritizovala referendum
„Od začiatku bolo jasné, že referendum bude iba zbytočnou kampaňou R. Fica a P. Pellegriniho, na ktorú sa z daní miliónmi poskladajú všetci ľudia. Napriek ich obrovskému úsiliu a prakticky dvojročnej kampani za predčasné voľby, kedy hanebne zneužívali pandémiu a celosvetové krízy, prišlo na referendum výrazne menej ľudí, ako keď referendum spolu naposledy organizovali proti vláde Mikuláša Dzurindu,“ napísala Veronika Remišová bezprostredne po zverejnení výsledkov referenda.
Sobotňajšieho referenda sa zúčastnilo 1,2 milióna ľudí, to je pre ministerku zrejme málo. Otázkou teda ostáva, či Veronika Remišová spochybňuje vôľu a právo týchto ľudí, prísť vyjadriť svoj názor v dôležitej otázke? Paradoxom však je, že práve šéfka strany Za ľudí sa často oháňa slovami ako demokracia, či sloboda.
Chmelár: Naučte vládnych politikov počítať!
„To, že prepytujem vicepremiérka Veronika Remišová sa nedokázala ani po viacnásobnej blamáži naučiť výšku DPH, je už predmetom vtipov. Ale to, že jej robia problém základné počty, už ani smiešne nie je. Veronika Remišová označila výsledok referenda za debakel Fica a Pellegriniho a vysmiala sa im, že nedokázali priviesť k urnám ani toľko voličov, koľko získali vo voľbách v roku 2020. Už som to vysvetľoval, ale keďže dnes túto hlúposť zopakoval predseda Ústavnoprávneho výboru NR SR a poslanec za OĽaNO Milan Vetrák, musím to povedať ešte raz a polopatisticky,“ píše ostro Chmelár.
Smer získal voličov
Vysokoškolský pedagóg a politicky analytik v príspevku ďalej pokračuje: „Ešte nerozdelený Smer-SD získal v posledných voľbách 18,29 % zo všetkých zúčastnených voličov. Na nedávnom referende sa zúčastnilo 27,25 % zo všetkých oprávnených voličov. Premenené na reálne čísla to znamená, že stranu Smer-SD volilo pred tromi rokmi 527 172 voličov. Na referendum o zmene ústavy prišlo 1 193 198 voličov. To je nielen viac ako dvojnásobok voličov Smeru. To je toľko, koľko bolo všetkých voličov vládnej koalície, kým ešte mali ústavnú väčšinu. A je to toľko, koľko by dnes stačilo na pohodlné prevalcovanie zvyškov vládnej koalície.“
„K voľbám by prišlo oveľa viac ľudí“
„Len s tým, že na skutočné voľby príde oveľa viac ľudí ako na referendum, ktoré sa usilovali držať provládni politici a médiá v ilegalite, a napriek tomu prišlo k urnám viac ľudí ako bolo voličov Zuzany Čaputovej. Interpretovať takéto čísla ako debakel môže len klinický idiot, ktorý neovláda stredoškolskú aritmetiku alebo bezškrupulózny podliak, ktorý vedome zavádza ľudí. Ale keďže nám nevládnu normálni ľudia, reálna je aj možnosť A, aj možnosť B.“
„Ako príklad si uveďme Matovičovu podmienku predčasných volieb (všimnite si, že on už ani nevie s niečím súhlasiť bez podmienky). Aby sa do zmeny ústavy zabetónoval aj súčasný volebný systém. Líder OĽaNO to odôvodnil tým, že vraj Smer-SD, Hlas-SD a Republika sa dohodli, že po voľbách zmenia volebný systém, čo by bol podľa neho koniec demokracie. Hovoril som s viacerými opozičnými politikmi a som presvedčený, že Igor Matovič si nejakú dohodu týchto strán ako obyčajne skrz na skrz vymyslel, vycucal z prsta, vyblúznil – nazvite si to ako chcete, ale nie je na tom ani zamak pravdy. Jediný, kto chcel reálne meniť volebný systém, bol Matovič sám, má to aj vo volebnom programe a jeho poslanec Vetrák dnes nevedel obkecať, prečo by zrazu to, čo ešte minulý rok chceli, znamenalo koniec demokracie. Navyše straší, že by to bolo ako u Orbána, ktorého ešte pred pár mesiacmi obdivoval. Rozumiete tomu?“
Slováci akceptujú čokoľvek?
„Mám pocit, že slovenská spoločnosť stratila akékoľvek nároky na úroveň politiky, že pasívne dokáže akceptovať čokoľvek ako naša prezidentka – aj nepríčetný stav, v ktorom koalícia nedokáže ani vládnuť, ani odísť. Lebo v normálnom štáte by nemohla vzniknúť diskusia o tom, či má odvolaná vláda vypadnúť hneď alebo až o rok, či občania ešte vôbec stoja o to, aby im títo babráci „pomáhali“ a prečo by to malo byť práve nasledujúcich deväť mesiacov iné ako doteraz. Dedičstvo tohto volebného systému si Slovensko ako ťažkú železnú guľu vláči za sebou už takmer štvrťstoročie.“
Mohlo by vás zaujímať:
Odborníci sa zhodujú na zmene systému
„Odborníci naprieč politickým spektrom sa dlhodobo zhodujú na potrebe jeho zmeny, lebo súčasný stav vyhovuje jedine oligarchii (proti ktorej sa vládna koalícia tvári, že bojuje). Donedávna tomu rozumel aj Igor Matovič. Je veľmi ťažké nájsť zhodu na podobe tejto zmeny, pretože by mala vyhovovať kritériám spravodlivosti pre všetkých. A nie iba jednej politickej garnitúre. Ale keď vládna koalícia zmení ústavu, že meniť volebný systém sa bude dať len trojpätinovou väčšinou, prakticky to zničí čo i len teoretickú možnosť dohody na nových pravidlách,“ dodal Chmelár.
O osude Slovenska a o tom, ako vládni politici i prezidentka Zuzana Čaputová viedli antikampaň proti referendu, píšeme i v našom najnovšom komentári: KOMENTÁR Nepoučiteľní Slováci. Príde spása od gorilích mláďat?
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu! Chmelár s odkazom: Naučte vládnych politikov počítať!