eReport.sk
Putin môže byť okamžite zatknutý
Josep Borrell, foto:tasr/ap

Borrell: Putin môže byť okamžite zatknutý! Berie na zodpovednosť vojnové zločiny na Ukrajine!

Ruský prezident Vladimir Putin môže byť okamžite zatknutý. V takmer 130 krajinách sveta po tom, ako naňho Medzinárodný trestný súd (ICC) vydal zatykač, ktorý ho berie na zodpovednosť za vojnové zločiny na Ukrajine. Povedal v pondelok šéf diplomacie EÚ Josep Borrell na úvod spoločných rokovaní ministrov zahraničných vecí a obrany EÚ.

Borrell: Putin môže byť okamžite zatknutý

S odvolaním sa na minulotýždňové rozhodnutie ICC Borrell pred novinármi zdôraznil, že zo strany ICC ide o „veľmi dôležitý“ krok, ktorí „mení pravidlá hry“. Medzinárodný trestný súd v piatok (17.3) vydal zatykače na Putina a ruskú prezidentskú komisárku pre práva detí Mariju Ľvovovú-Belovovú, za nezákonnú deportáciu ukrajinských detí a neplnoletých osôb do Ruska.

Ruské úrady rozhodnutie súdu odmietanjú

Šéf diplomacie EÚ spresnil, že hoci ruské úrady odmietajú toto rozhodnutie s odôvodnením, že Rusko nie je signatárom Rímskeho štatútu, ktorý položil základy tohto medzinárodného súdu, praktické dôsledky tohto rozhodnutia sú zrejmé.

„Ak prezident Putin odcestuje do jednej z takmer 130 krajín, ktoré podpísali túto medzinárodnú zmluvu, mal by byť okamžite zadržaný,“ vysvetlil Borrell.

Putin v máji 2022 podpísal prezidentský dekrét, ktorý umožnil urýchliť proces, ktorým Ukrajinci mohli získať ruské občianstvo. Odvtedy, ako upozornili viaceré svetové médiá, Rusko priznalo, že „premiestnilo“ 2000 detí z Ukrajiny na svoje územie. V podobnom duchu ako Borrell sa pre médiá vyjadrila aj šéfka francúzskej diplomacie Catherine Colonnová. Uviedla, že odkazom ICC je to, že „nikto zo zodpovedných za tento reťazec zločinov nemôže uniknúť spravodlivosti“.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ďakujeme Ursula!
  2. Západ nechce mier
  3. Prelomový krok.
  4. Ukrajinská laureátka Nobelovej ceny mieru Olexandra Romancovová vyzvala v stredu Juhoafrickú republiku (JAR), aby nedovolila ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi zúčastniť sa na summite skupiny rozvíjajúcich sa ekonomík

EÚ pokračuje v sankciách

Litovský minister zahraničných vecí Gabrielius Landsbergis novinárom povedal. Rozhodnutie súdu z Haagu predstavuje „krok vpred z právneho aj morálneho hľadiska„. Zdôraznil, že v mene svojej krajiny bude presadzovať, aby EÚ pokračovala v ďalších sankciách voči Rusku. Tie by sa podľa jeho slov mali týkať aj ruskej štátnej energetickej spoločnosti Rosatom.

Zdroj: tasr/reuters


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Borrell: Putin môže byť okamžite zatknutý! Berie na zodpovednosť vojnové zločiny na Ukrajine!

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti