eReport.sk
Richard Raši
Richard Raši zdroj foto: tasr

Raši hlási Slovákom dobré správy: Náš prelomový zákon mnohým uľahčí život!


Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR (MIRRI SR) pripravilo novelu zákona o verejnom obstarávaní, vďaka ktorej sa podarí zrýchliť procesy, odbúrať nadmernú byrokraciu a pomôcť obstarávateľom. Návrh pripravovanej novely aktuálne smeruje do medzirezortného pripomienkového konania. Dnes o tom informoval minister investícií Richard Raši.

Raši hlási Slovákom dobré správy

„Keď sme vlani v októbri prevzali ministerstvo investícií, okrem záchrany eurofondov a rozbehnutia nového programového obdobia bola našou prioritou aj príprava nového zákona o verejnom obstarávaní, ktorý s tým úzko súvisí. Verejné obstarávanie na Slovensku je obrovský moloch, s ktorým doteraz reálne nikto nič neurobil. Politici si roky vymýšľali rôzne sťaženia, prekážky a sprísňovania a pod zámienkou nekradnutia sa náš zákon o verejnom obstarávaní tak sprísnil a skomplikoval, že dnes sa tu už takmer nedá nič obstarať,“ vyhlásil minister investícií a regionálneho rozvoja Richard Raši.

„Obce, mestá, štátne a verejné inštitúcie potrebujú normálne fungovať. Naša novela zákona o verejnom obstarávaní v praxi rozviaže ruky obstarávateľom, no zároveň zostane zachovaná verejná kontrola a transparentnosť. Každý občan bude mať šancu vidieť, čo starosta, primátor, župan či štátny úrad kúpili a za koľko,“ dodal Raši.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Peter Pellegrini
  2. Fiala o zosnulej disidentke
  3. Majú strach zo Smeru?

Podľa dát z Úradu pre verejné obstarávanie pri podlimitných zákazkách od 300-tisíc eur je priemerná dĺžka trvania procesu verejného obstarávania (VO) 169 dní, čo predstavuje čas od zverejnenia zákazky vo vestníku až po uzavretie zmluvy s víťazným uchádzačom. „Ak chce štát niečo obstarať, trvá mu to pol roka. Ako potom môže efektívne fungovať?“ zdôraznil minister.

Novela zákona

Novela zákona o verejnom obstarávaní, ktorú MIRRI SR v najbližších hodinách zverejní v medzirezortnom pripomienkovom konaní, prináša niekoľko kľúčových opatrení.

Prvým je zmena limitov pre jednotlivé postupy verejného obstarávania. Kým dnes si verejný obstarávateľ môže mimo zákona o VO nakúpiť tovary, služby a stavebné práce do 10-tisíc eur, po novom sa tento limit zdvíha na 50-tisíc eur. Obstarávateľ je zároveň povinný zverejňovať zmluvy v Centrálnom registri zmlúv. Navyše, všetci obstarávatelia (okrem obcí a miest do 2000 obyvateľov, ktoré nemajú zriadené oficiálne webové sídlo) sú povinní zverejňovať aj objednávky a faktúry.

„Ak by verejný obstarávateľ nakúpil niečo predražene, bude tu široká verejná kontrola a následne by svoj nákup musel vysvetľovať verejne. Zároveň stále platí, že verejný obstarávateľ musí dbať na hospodárnosť a efektívnosť vynaložených verejných prostriedkov. A aj bude to musieť vždy preukázať. Aby sme zachovali transparentnosť, vytvoríme platformu aj pre malé obce do 2000 obyvateľov, na ktorej aj tie budú zverejňovať všetky objednávky a služby, čím dosiahneme zrovnoprávnenie podmienok pre všetkých a vyššiu transparentnosť,“ priblížil minister Raši.

Koniec goldplatingu

Ďalšou zmenou, ktorú novela prináša, je odstránenie tzv. goldplatingu a ponechané ostanú len limity, ktoré vyžaduje Európska únia. „Keďže v tomto prípade EÚ nedefinuje limit, úroveň 50-tisíc eur predstavuje niečo ako európsky priemer. Rakúsko má tento limit vo výške 100-tisíc eur, Maďarsko 40-tisíc eur. My preberáme írsky limit, čo je 50-tisíc eur,“ dodal Raši.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Raši hlási Slovákom dobré správy: Náš prelomový zákon mnohým uľahčí život!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: