tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin. Foto: shutterstock/asatur yesayants

Rada Európy prerušila všetky vzťahy s Bieloruskom pre podporu ruskej invázie

Rada Európy (RE), celoeurópska organizácia, ktorá bráni princípy právneho štátu v Európe, vo štvrtok oznámila prerušenie všetkých svojich vzťahov s Bieloruskom. Dôvodom je aktívna účasť tejto krajiny na ruskej invázii na Ukrajine.

Výbor ministrov, výkonný politický orgán RE, v oficiálnej správe uviedol, že sa rozhodol pre prerušenie všetkých vzťahov s Bieloruskom. Vo vyhlásení sa tiež uvádza, že Rada Európy chce „upevniť väzby s bieloruskou občianskou spoločnosťou a opozíciou v exile“. Štvrtkové oznámenie o Bielorusku prichádza len deň po oficiálnom vylúčení Ruskej federácie z Rady Európy, ktorej členom boli Rusi od roku 1996.

Bielorusko nie je plnoprávnym členom Rady Európy, keďže nepodpísalo Európsky dohovor o ľudských právach. Vládny režim v Minsku však s organizáciou so sídlom v Štrasburgu spolupracuje ako signatár 12 dohovorov iniciovaných Radou Európy, vrátane Dohovoru proti obchodovaniu s ľuďmi, Európskeho kultúrneho dohovoru alebo Dohovoru o ochrane európskych voľne žijúcich organizmov a prírodných stanovíšť (Bernský dohovor).

Bude vás zaujímať:

  1. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prostredníctvom videokonferencie prihovoril poslancom nemeckého Spolkového snemu 17. marca 2022 v Berlíne.
  2. Na ilustračnej snímke protilietadlový raketový systém S-300.
  3. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.

Bielorusko je tiež členom štyroch čiastkových dohôd, ktoré nemajú štatút medzinárodných zmlúv, ale navrhujú formu spolupráce v špeciálnych otázkach.Minsk sa rovnako zúčastňoval na práci Skupiny štátov proti korupcii (GRECO) a Benátskej komisie, poradnej skupiny, ktorá vydáva právne poradenstvo k návrhom zákonov alebo existujúcim zákonom členských štátov RE. Účasť Bieloruska v týchto pracovných skupinách bola vo štvrtok tiež pozastavená, uvádza sa v správe Výboru ministrov Rady Európy.

Zdroj: tasr/ap


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rada Európy prerušila všetky vzťahy s Bieloruskom pre podporu ruskej invázie

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku