eReport.sk
Na ilustračnej snímke protilietadlový raketový systém S-300.
Foto: yt/armies power

Rusko opäť varuje, agentúra Reuters pripomína slová Hegera: TOTO rozhodne neprinesie mier!

Ruské ministerstvo zahraničných vecí vo štvrtok uviedlo, že poskytnutie systémov protivzdušnej obrany Ukrajine by bolo destabilizačným faktorom, ktorý by krajine nepriniesol mier. TASR prevzala správu od agentúry Reuters.

„Takéto dodávky… by boli destabilizačným faktorom, ktorý rozhodne neprinesie Ukrajine mier… Z dlhodobého hľadiska by to mohlo mať oveľa nebezpečnejšie následky,“ povedala na brífingu hovorkyňa ruského ministerstva zahraničných vecí Marija Zacharovová.

Agentúra pripomenula vyhlásenie Hegera z nedele

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v stredu amerických zákonodarcov, aby urobili viac pre ochranu Ukrajiny, ktorá čelí ruskej vojenskej invázii. Chcel, aby USA presadili zavedenie bezletovej zóny nad Ukrajinou, a požiadal o lietadlá a obranné systémy.

Ako poznamenal Reuters, slovenský premiér Eduard Heger ešte v nedeľu uviedol, že NATO by mohlo prediskutovať otázku dodania slovenského systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine.

Heger v nedeľu (13. 3) reagoval na správy v amerických médiách, že by sa pri návšteve amerického ministra obrany na Slovensku Lloyda Austina mohlo hovoriť o dodávke protilietadlového systému S-300 pre Ukrajinu. “Bude sa predpokladám rokovať o veľa veciach, aj toto môže byť téma, no je dôležité povedať, že prvoradá je bezpečnosť vlastného územia. Nemôžete sa vzdávať techniky, ak nemáte zabezpečenú vlastnú ochranu, to si aj spojenci dobre uvedomujú,” zdôraznil Heger.

Naď tvrdí, že bude rád, ak sa systému zbaví

„Slovenská republika sa zatiaľ nedohodla na poskytnutí systému protivzdušnej obrany S-300 Ukrajine,“ uviedol vo štvrtok minister obrany Jaroslav Naď (OĽANO). Podotkol však, že ak Slovensko získa alternatívu, bude rád, keď sa systému zbaví a zároveň sa tak pomôže Ukrajine. Zdôraznil potrebu zbaviť sa závislosti od ruskej techniky.

Spojené štáty a ich spojenci sa chcú vyhnúť zatiahnutiu NATO do konfliktu, ale poskytujú Kyjevu vojenskú pomoc odvtedy, čo Rusko 24. februára napadlo Ukrajinu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken.
  2. Jaroslav Naď
  3. Jaroslav Naď
  4. Jaroslav Naď
  5. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
  6. fico


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rusko opäť varuje, agentúra Reuters pripomína slová Hegera: TOTO rozhodne neprinesie mier!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti