eReport.sk
Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa prostredníctvom videokonferencie prihovoril poslancom nemeckého Spolkového snemu 17. marca 2022 v Berlíne.
Volodymyr Zelenskyj sa prostredníctvom videokonferencie prihovoril poslancom nemeckého Spolkového snemu 17. marca 2022 v Berlíne. Foto: tasr/ap

Scholz sa Zelenskému poďakoval za „pôsobivé slová“ a vyhlásil: NATO vojensky do vojny nezasiahne!

Nemecký kancelár Olaf Scholz ocenil prejav ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, ktorý vo štvrtok adresoval poslancom Spolkového snemu, a prisľúbil, že Berlín poskytne Kyjevu ďalšiu podporu v boji proti ruskej agresii. Scholz však zároveň zdôraznil, že Severoatlantická aliancia sa do vojny na Ukrajine vojensky nezapojí. TASR správu prevzala z agentúry DPA.

„Stojíme na strane Ukrajiny,“ ubezpečil Scholz po stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom v Berlíne a Zelenskému sa poďakoval za „pôsobivé slová“.

Kancelár Zelenskému: Jedno sme formulovali jasne

„Musíme urobiť všetko preto, aby čo najskôr, ako to len bude možné, utíchli zbrane. Ukrajine a jej obyvateľom budeme pri obrane krajiny pred ruskou agresiou naďalej pomáhať – finančnými prostriedkami, humanitárnou pomocou, ale rovnako aj dodávkami vojenského materiálu, ako sme to už urobili. Nemecko tak už robí, a bude tak robiť aj naďalej,“ prisľúbil Scholz. „Avšak jedno sme formulovali jasne a zreteľne – NATO vojensky do tejto vojny nezasiahne,“ zdôraznil.

Ukrajina chce od Nemcov bojové tanky, letadlá aj lode

DPA pripomína, že Ukrajina predložila Nemecku dlhý zoznam ťažkých zbraní, ktoré žiada na obranu pred Ruskom. Ide o bojové tanky, bojové lietadlá a vojnové lode. Vláda v Berlíne dosiaľ Ukrajine zaslala okrem iného pancierové päste a protilietadlové zbrane.

Zelenskyj, ktorý sa vo štvrtok virtuálne prihovoril poslancom dolnej komory nemeckého parlamentu, apeloval na Berlín, aby naďalej podporoval Ukrajinu. Kancelára Scholza vyzval, aby pomohol zrútiť nový múr, ktorý stavia v Európe putinovské Rusko. Odkazoval tým na niekdajší Berlínsky múr, ktorý bol v časoch studenej vojny symbolom rozdeleného Nemecka aj Európy.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. K nešťastiu došlo dnes v noci
  2. Alexandr Lukašenko a Vladimir Putin.
  3. Volodymyr Zelenskyj
  4. Vztýčenie čínskej vlajky počas otváracieho ceremoniálu XIII. zimných paralympijských hier v Pekingu 4. marca 2022.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Scholz sa Zelenskému poďakoval za „pôsobivé slová“ a vyhlásil: NATO vojensky do vojny nezasiahne!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti