eReport.sk
Európska lieková agentúra, EMA
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock/alessandro zappalorto

Rada EÚ a europarlament sa dohodli na rozšírení právomocí regulátora EMA

Rada Európskej únie a europarlament dosiahli v piatok dohodu o rozšírení právomocí Európskej agentúry pre lieky (EMA), medzi ktoré patrí aj monitorovanie a zmierňovanie nedostatku liečiv a rýchlejšie schvaľovanie liekov na choroby spôsobujúce krízy v oblasti verejného zdravia. Informovala o tom Európska komisia (EK).

“Agentúra bude na základe svojho zrevidovaného mandátu môcť dôkladne monitorovať a zmierňovať nedostatok liekov a zdravotníckych pomôcok pri závažných udalostiach a v mimoriadnych situáciách v oblasti verejného zdravia. Rovnako bude môcť zohrávať kľúčovú úlohu pri umožňovaní vývoja a rýchlejšieho schvaľovania liekov na liečbu či prevenciu chorôb spôsobujúcich krízy v oblasti verejného zdravia, zdravotníckych pomôcok pri závažných udalostiach a v mimoriadnych situáciách v oblasti verejného zdravia,” píše sa vo vyhlásení EK.

Dohodu privítali v piatok podpredseda EK pre podporu európskeho spôsobu života Margaritis Schinas a komisárka pre zdravie a bezpečnosť potravín Stella Kyriakidesová. “Takisto však musíme posilniť Európske centrum pre prevenciu a kontrolu chorôb, prijať nové pravidlá uplatňované pri cezhraničných ohrozeniach zdravia a vytvoriť núdzový rámec pre Úrad pre pripravenosť a reakcie na núdzové zdravotné situácie,” uviedli v spoločnom vyhlásení.

Návrh nariadenia o závažných cezhraničných ohrozeniach zdravia a návrh na rozšírenie mandátu Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb sú ešte predmetom rokovaní, pripomína EK. Komisia sa vo svojom návrhu európskej zdravotnej únie z novembra 2020 zamerala na opatrenia v oblasti pripravenosti na krízy a reakcie na ne vrátane revízie mandátu Európskej agentúry pre lieky.

Jej snahou pritom bolo zabezpečiť prísnejší dohľad, vedeckú analýzu a usmernenie pri príprave na zdravotné krízy a počas nich. Návrh o EMA by bol prvým prijatým návrhom zameraným na tematiku kríz, dodáva Komisia.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rada EÚ a europarlament sa dohodli na rozšírení právomocí regulátora EMA

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti