eReport.sk
Pravda sa raz ukáže
Ruský prezident Vladimir Putin. Foto: tasr/ap

Putin: Spojené štáty tvrdia, že tretiu svetovú vojnu nechcú. Ich kroky ale naznačujú opak!

Ruský prezident Vladimir Putin v utorok naznačil, že sa znova pokúsi dobyť ukrajinské hlavné mesto Kyjev, a vyhrážal sa novou ruskou ofenzívou. V stredu to uviedli tlačová agentúra Reuters a portál britskej televízie Sky News.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nový minister v tom má jasno
  2. Prečo ste ticho?
  3. Cenzurovať je demokratické
  4. Mení sa Únia na totalitnú organizáciu?

Putin to povedal v Kremli počas niekoľkohodinového odpovedania na otázky 18 ruských vojnových dopisovateľov a blogerov. Jeho slová o Kyjeve odvysielala ruská štátna televízia.

Dobyje Kyjev?

Rusku sa nevydaril útok na Kyjev vo februári 2022 na začiatku invázie na Ukrajinu, ktorá sa z „trojdňovej špeciálnej vojenskej operácie“ zmenila na vyše 15-mesačnú plnohodnotnú vojnu. Napriek tomu Putin uvažuje nad druhým pokusom.

Ruskí vojaci „už boli blízko Kyjeva“, povedal ruský prezident. „Mali by sme sa tam vrátiť alebo nie? Na to môžem dať odpoveď len ja sám,“ dodal.

Asanačné pásmo

Putin tiež vyhlásil, že Moskva sa možno pokúsi dobyť ďalšie ukrajinské územie a vytvorí tam pohraničné „asanačné pásmo“, aby zabránila ostreľovaniu Ruska. Reagoval tým na útoky na Kurskú a Belgorodskú oblasť na hranici s Ukrajinou.

To, koľko územia Rusko dobyje, podľa Putina závisí „od možností, ktoré sa objavia po takzvanej (ukrajinskej) protiofenzíve“.

Červené čiary

Ruský prezident vyslovil aj množstvo varovaní voči Západu. Spomenul tiež, že Moskva uvažuje nad odstúpením od čiernomorskej obilninovej dohody.

Rusko podľa Putina nepotrebuje vyhlásiť výnimočný stav na území celej krajiny a bude aj ďalej odpovedať na porušovania svojich červených čiar.

Prezident Ruskej federácie tiež vyhlásil, že mnohí v Spojených štátoch nechcú tretiu svetovú vojnu, ale Washington robí všetko preto, aby k nej došlo.

Putin sa už v minulosti opakovane vyjadril, že zbrane a peniaze zo Západu túto vojnu nikdy neukončia. „Pomôcť“ môžu len k eskalácii konfliktu. A rozpútaniu jadrovej vojny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putin: Spojené štáty tvrdia, že tretiu svetovú vojnu nechcú. Ich kroky ale naznačujú opak!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre