eReport.sk
Prečo ste ticho?
Prezident ČR Petr Pavel. Foto: tasr

VIDEO Hrozná vražda v Česku! „Fiala a Pavel mlčia, lebo vrah bol Ukrajinec,“ hovoria pobúrení ľudia

Prečo ste ticho? Pýtajú sa nielen Rómovia, ku ktorým zavraždený muž patril. K desivému napadnutiu došlo v Brne- Bystrci v sobotu, 10. júna 2023. Nikolas D. (†23). zomrel v nemocnici na bodné zranenia, ktoré utrpel v Brne blízko priehrady, keď s priateľmi mieril na festival ohňostrojov Ignis Brunensis. Ukrajinec nožom napadol aj jeho brata. Do celého prípadu sa dostáva žiaľ i politický kontext.

Napadnutie

Podľa českej polície, ktoré priniesol denník Blesk, začalo už v električke. Ukrajincovi vraj malo vadiť, že si Rómovia púšťajú hudbu. Po slovnej výmene, vytiahol nôž a na skupinu zaútočil. Nikolas i jeho brat utŕžili bodnorezné poranenia.

Pre 23-ročného muža sa žiaľ stali osudnými. Jeho brat mal byť poranený v oblasti lopatky a mal „šťastie v nešťastí.“ Ak by ho útočník nožom zranil o pár centimetrov nižšie, zasiahol by mu srdce.

Kolektívna vina

Aj keď u nás sa o tomto príbehu zatiaľ nehovorí, v Česku vzbudil vášne. Samotní Rómovia sú rozdelení. Predseda strany Roma Luma Marco Cavali vyzýva k tomu, aby nebola uplatňovaná tzv. „kolektívna vina.“

„Všetci Ukrajinci nie sú zlí a rozdeľovať ľudí podľa národnosti, to je rasizmus. Je to diskriminačné, nacistické a fašistické. Je to najhoršie zverstvo, ktoré človek môže urobiť. Toto robíte vy nám, Rómom, a teraz to robia aj samotní Rómovia. Nerobte to, nie je to správne,“ uviedol pre Expres.cz.

Politický rozmer

Rómska speváčka Lucia Bikárová(účinkovala aj v Super Star) sa na sociálnej sieti vyjadrila k českému premiérovi Fialovi.

„Naša vláda zlyhala a zlyháva, pretože z našej krajiny sa stáva krajina úplne nebezpečná. Máme sa báť chodiť von, aby na nás niekto nezaútočil? Budem hovoriť asi hlavne za Rómov, ale nielen za Rómov, sme totiž Česi, toto je naša krajina a my ju budeme brániť. Je zakázané ukazovať na Ukrajincov, aby sa nešírila nenávisť. Naša vláda ich chráni, ale nám ubližuje,“ napísala a Petrovi Fialovi odkázala, že „má na rukách krv.“

Prečo ste ticho?

Expres.cz poukázal na to, že mlčanie tak predsedu vlády, ako prezidenta, nechápe ani Cavali, ani množstvo obyčajných ľudí.

Prípad vraždy sa navyše stal len niekoľko dní potom, ako český prezident Petr Pavel prijal na hrade dievčatko z Ukrajiny, ktoré mali v českej škole šikanovať. Pavel sa jej za to „v mene českého národa ospravedlnil.“ Za tento čin ho ostro skritizoval aj jeho veľký podporovateľ a volič, známy bezpečnostný expert Andor Šándor.

„Keby sa nejednalo o dievčatko z Ukrajiny, nikto by sa nad jej šikanou nepozastavil, ani by si ju nevšimol,“ uviedol pre Extra.cz.

Keď mlčanie hovorí najviac

Tak, ako nie je správny princíp „kolektívnej viny,“ ničomu zdá sa nepomáha ani opak. Akási „kolektívna nevina.“ A zľahčovanie.

Začína to už niekde tam, pri oslavách Stepana Banderu. Ukrajinci ho oslavujú ako svoj idol a vzor. „Demokrati“ z Európy mlčia. Potom, ako Zelenskyj pomenuje svoju horskú brigádu tak, ako svoju horskú brigádu pomenoval svojho času Adolf Hitler, je verejnosti vysvetlené, že ide len o zhodu náhod. Nevinnú. Rovnako „nevinné“ nacistické znaky na oblečení. Aj priamo ukrajinského prezidenta.

A tento princíp „kolektívnej neviny,“ sa uplatňuje už priamo u nás. I v Česku. Asi tak, ako sa u nás ututlávajú porušenia zákona zo strany amerických vojakov z našich základní.. Problémom je, že uplatňovanie tohto princípu zo strany politikov, nikdy nemôže pozitívnym spôsobom pomôcť. Zmeniť nálady v slovenskej, či českej spoločnosti. A nie, ani tri kampane NATO to nespravia.

Nie je nič zlé na tom, ak si pán Pavel pozve šikanované ukrajinské dievčatko na hrad, Ak by ale chcel byť objektívnym a štátnikom, verejnosti by mal poskytnúť aspoň krátke vyjadrenie k tejto hroznej vražde.

Zdroj: FB M.M., extra, expres, blesk,


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Hrozná vražda v Česku! „Fiala a Pavel mlčia, lebo vrah bol Ukrajinec,“ hovoria pobúrení ľudia

Odoberať
Upozorniť na
12 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre