tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Putin odpovedá na otázky obèanov
Vladimir Putin. foto: tasr/ap

Putinovi popularita klesla, stále mu však dôveruje vyše polovica Rusov

Dôvera voči ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi sa dostala na najnižšiu úroveň za takmer desaťročie, vyplýva z najnovšieho prieskumu verejnej mienky.

Podľa výsledkov prieskumu, ktoré 6. októbra zverejnila organizácia Levada-Centr, Putinovi dôveruje 53 percent respondentov, pričom v septembri 2017 to bolo 71 percent, informovala vo štvrtok stanica Slobodná Európa.

Zmienená organizácia tvrdí, že ide o najnižšiu úroveň dôvery ruskému prezidentovi od októbra 2012, keď mu vyjadrilo dôveru 51 percent opýtaných.

Za poklesom dôvery sú aj nepopulárne opatrenia

Dôvera voči Putinovi prudko stúpla v roku 2015 – rok po tom, ako Rusko anektovalo ukrajinský polostrov Krym. Podľa organizácie Levada-Centr mu vtedy dôverovalo takmer 80 percent obyvateľstva. Výsledky najnovšieho prieskumu tejto nezávislej spoločnosti odzrkadľujú aj zistenia štátnych úradov.

Popularita Putina utrpela následkom série neobľúbených opatrení vrátane rozsiahlej dôchodkovej reformy v roku 2019, ako aj stagnujúceho vývoja životnej úrovne – finančná situácia ruských domácností je najhoršia od roku 2012.

Stále je najobľúbenejším politikom

Putinovo súčasné funkčné obdobie v úrade hlavy štátu sa skončí v roku 2024, ale prokremeľskí zákonodarcovia schválili úpravy ústavy, ktoré mu umožňujú zostať v prezidentskej funkcii, ak sa tak rozhodne.

Zatiaľ čo Putin zostáva v Rusku najobľúbenejším politikom, dôvera k zákonodarcom je taktiež na nízkej úrovni.

Prieskum sa uskutočnil od 19. do 26. augusta

Septembrové parlamentné voľby zabezpečili vládnucej strane Jednotné Rusko v Štátnej dume (dolnej komore parlamentu) napriek nepriaznivým prognózam ústavnú kvalifikovanú väčšinu.

Voľby boli poznačené nevýraznou účasťou, obvineniami z podvodov a manipulácie s hlasmi, ako aj bezohľadnou predvolebnou kampaňou zameranou na elimináciu opozičných vyzývateľov. Úroveň dôvery voči politickým stranám sa takisto znížila z 19 percent v roku 2017 na súčasných 17 percent, uvádza Levada-Centr.

Prieskum sa uskutočnil od 19. do 26. augusta v 137 obciach a mestách v 50 regiónoch Ruska formou  osobných rozhovorov s 1619 ľuďmi, ktorí mali najmenej 18 rokov.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruský prezident Vladimir Putin počas tlačovej konferencie.
  2. Putin odpovedá na otázky obèanov
  3. Ruský prezident Vladimir Putin počas videokonferencie o rozvoji energetického sektora v prezidentskej rezidencii Novo-Ogarjovo na okraji Moskvy v Rusku 6. októbra 2021.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Putinovi popularita klesla, stále mu však dôveruje vyše polovica Rusov

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku