tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová
Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová. Foto: tasr/ap

Biely dom pochválil Taliban: Spolupráca pri evakuácii bola vecná a profesionálna!

Afganské militantné hnutie Taliban sa pri štvrtkovej evakuácii amerických občanov z Kábulu správalo pragmaticky, profesionálne a spolupracovalo s USA. Oznámil to Biely dom, píše agentúra AFP.

Odlet lietadla spoločnosti Qatar Airways do katarskej Dauhy označila hovorkyňa americkej Rady pre národnú bezpečnosť (NSC) Emily Horneová za „pozitívny prvý krok“. „Taliban bol nápomocný pri umožnení odchodu amerických občanov a osôb so zákonným trvalým pobytom charterovým letom z Medzinárodného letiska Hámida Karzaja,“ uviedla vo vyhlásení. „Preukázali flexibilitu a v kontakte s nami v tomto úsilí boli pragmatickí a profesionálni,“ dodala.

„Intenzívne sme pracovali“ na zaistení bezpečného odchodu a let bol výsledkom „dôkladnej a náročnej diplomacie“, doplnila Horneová. Zdôraznila, že úsilie o takéto evakuácie Američanov a Afgancov, ktorí spolupracovali s americkou vojenskou misiou v Afganistane, budú pokračovať.

Špekuluje sa o počte pasažierov na palube

Išlo o prvý let s cudzincami z Kábulu od skončenia evakuácií z krajiny pod vedením Spojených štátov 30. augusta. Podľa prvotných informácií bolo na jeho palube približne 200 pasažierov vrátane občanov USA. Nemenovaný predstaviteľ letiska však tvrdí, že na let nastúpilo len vyše 100 osôb. Podľa ďalšieho zdroja oboznámeného s operáciou bolo lietadlom do Dauhy evakuovaných 113 ľudí.

Prezident Spojených štátov čelí kritike

Hovorkyňa Bieleho domu Jen Psakiová na tlačovej konferencii po pristátí lietadla odmietla spresniť, koľko Američanov bolo na jeho palube s tým, že Washington zatiaľ nemá všetky údaje.

Administratíva prezidenta Joea Bidena predtým ohlásila, že v Afganistane sa ešte nachádza približne 100 amerických občanov. Prezident Spojených štátov čelí kritike za to, že časť občanov USA ponechal v Afganistane napospas militantom z Talibanu. V druhej polovici augusta bolo z Afganistanu evakuovaných vyše 123.000 ľudí.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Americký prezident Joe Biden
  2. Dvojnásobný expremiér Mikuláš Dzurinda
  3. Putin odpovedá na otázky obèanov
  4. Vojak USA, streľba.
  5. Protéza nohy je odložená na parapete okna počas piatkových modlitieb v mešite v Kábule
  6. Na nedatovanej snímke je vodca afganského militantného hnutia Taliban Hajbatulláh Áchúndzáda.

Zdroj: tasr


      


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Biely dom pochválil Taliban: Spolupráca pri evakuácii bola vecná a profesionálna!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku