eReport.sk
Aj tú ti platia Slováci!
Minister obrany Jaroslav Naď. Foto: tasr

Naď predpokladá, že o migoch napokon rozhodne vláda, má pripravenú analýzu

Dočasne poverený minister obrany Jaroslav Naď predpokladá, že o darovaní stíhačiek Mig-29 Ukrajine napokon rozhodne vláda. Deklaroval, že má pripravenú právnu analýzu. Je presvedčený, že vláda na to kompetencie má.

Naď zároveň avizoval, že večer pôjde na rokovanie Výboru Národnej rady (NR) SR pre obranu a bezpečnosť a bude odpovedať na otázky poslancov. Informuje o tom TASR.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Danko o chaose v parlamente
  2. Nemecko to zatiaľ odmieta
  3. Do koalície s TÝMITO stranami Hlas nepôjde!
  4. Dávať Ukrajine nádeje
  5. Ukrajina mieša politiku do športu
  6. Na Západe nič nové

„Nielen ja som dlhodobo presvedčený, ale aj viacerí ústavní právnici, že vláda má kompetencie, aby o tom rozhodla. Zároveň som sľúbil, svoje slovo dodržím, že diskusiu s poslancami NR SR chcem urobiť,“ povedal. Ozrejmil, že bola požiadavka na komplexné aj utajované informácie, preto bude výbor v utajovanom režime. „Je to férové, diskusia ako má byť. Predpokladám, že samotné rozhodnutie urobí vláda SR,“ dodal

Naď tiež skonštatoval, že doteraz boli rôzne právne názory aj návrhy poslancov, že by bolo lepšie v tejto veci rozhodnutie parlamentu. Podotkol, že to napokon k ničomu neviedlo. Má podozrenie, že niekto úmyselne púšťal rôzne informácie, aby sa rozhodnutie oddialilo. Zatiaľ podľa jeho slov nie je určený termín rozhodnutia vlády. Nevylúčil termín v stredu 15. marca. Zariadia sa však aj podľa večernej diskusie.

Rokovania s Poľskom

V reakcii na vyjadrenia predstaviteľov Poľska, že v lehote štyroch až šiestich týždňov vedia spolu so Slovenskom poslať stíhačky uviedol, že o tom intenzívne rokujú. Zopakoval, že poľský rezortný kolega mu potvrdil pripravenosť Poľska na bilaterálny krok v tejto oblasti.

Pokiaľ ide o možnú náhradu za stíhačky, Naď podľa vlastných slov dostal aj novú ponuku. Najskôr však o nej bude informovať poslancov vo výbore. Priblížil však, že ak by sme na Ukrajinu poslali stíhačky a menšiu časť nášho systému Kub, náhrada by sa pohybovala okolo sumy 900 miliónov eur. „Je to veľmi dobrá ponuka, ktorá je pre SR aj výhodná,“ poznamenal.

Koalícia našla iný spôsob

Ešte vo februári ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj oficiálne požiadal Slovensko o dodanie stíhačiek MiG-29 na obranu pred ruskou agresiou. Dočasne poverený premiér Eduard Heger vtedy povedal, že Slovensko urobí maximum, aby tejto požiadavke vyhovelo. Naď deklaruje, že migy už Slovensko nebude používať a na obranu SR nie sú dôležité, pričom za ne môže získať financie.

Politici následne riešili, či má dočasne poverená vláda kompetenciu rozhodnúť o darovaní stíhačiek. Diskutovalo sa o možnosti, aby o tom rozhodol parlament, alebo aby k tomu zaviazal vládu. Predseda parlamentu Boris Kollár v utorok avizoval, že plénum NR SR zrejme o stíhačkách MiG-29 rozhodovať nebude, koalícia podľa neho našla iný spôsob.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Naď predpokladá, že o migoch napokon rozhodne vláda, má pripravenú analýzu

Odoberať
Upozorniť na
8 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php