eReport.sk
Odvolaný predseda vlády SR Eduard Heger (OĽANO). Zdroj: tasr

VIDEO Publicista naložil Hegerovi: Je politicky nedôveryhodný. TOTO nemal ani len spomínať!

Kľúčovým hráčom pri riešení akejkoľvek vládnej krízy je predseda vlády, ktorý má najsilnejšie právomoci a možnosti ju riešiť. Prezidentka sa dostáva k slovu až vtedy, keď je na stole výmena členov vlády, prípadne celého kabinetu. V TASR TV to povedal publicista Juraj Hrabko.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Jana Bittó Cigániková a Juraj Krúpa v centrále SaS.
  2. Ursula von der Leyenová a Eduard Heger
  3. Poslanec NR SR za stranu Za ľudí Juraj Šeliga.

Aktuálne je podľa neho úloha prezidentky Zuzany Čaputovej pri riešení koaličného sporu malá a ani nie je dôvod, aby vstupovala do straníckych šarvátok. „Ak by prišlo k výmenám na vládnych postoch, tam má prezidentka silné slovo, tam bude kľúčovým hráčom. Premiér je kľúčovým hráčom teraz, potom sa ich úlohy vymenia,“ uviedol Hrabko.

Predseda vlády mal riešiť problém hneď pri vzniku

Pokiaľ má predseda vlády Eduard Heger (OĽANO) naozaj záujem na pokračovaní štvorkoalície, mal by sa podľa Hrabka sústrediť na tento model riešenia problému a iné možnosti, napríklad menšinovú vládu, zatiaľ verejnosti ani nespomínať. „Predsa nemôže jedným dychom povedať, že je za štvorkoalíciu, ale ak nie, nevylučuje scenár menšinovej vlády. Ako premiér mal stáť za štvorkoalíciou, vtedy by bol politicky dôveryhodný,“ tvrdí Hrabko.

Dodal, že predseda vlády mal riešiť problém hneď pri vzniku. „Politická chyba premiéra bola, keď prijal dvojmesačné ultimátum, ktoré mu dala SaS. Tým pádom sa ocitol v pozícii, keď nie je tvorcom udalostí, ale je v ich vleku,“ skonštatoval Hrabko.

Komentátor zatiaľ nevidí hrobára V4

Zhodnotil aj postoj krajín Vyšehradskej štvorke (V4) k Ukrajine. Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nominant SaS) konštatoval, že v otázke Ukrajiny majú Česko, Poľsko a Slovensko jasný postoj. Ak sa podľa neho Maďarsko rozhodlo stáť niekde inde, medzi, berie to na vedomie. Reagoval tak na maďarského premiéra Viktora Orbána, podľa ktorého sa v otázke rusko-ukrajinskej vojny Česko a Slovensko chcú zapáčiť Európskej únii.

Zástupcovia všetkých štyroch členov V4 sú veľmi rozumní, čo sa týka inštitúcie ako takej. Nepredpokladám, že by niektorý z nich chcel byť hrobárom V4.

„Každý vie, že postoj Slovenska k udalostiam na Ukrajine je iný ako postoj Maďarska, tak isto ako je iný vzťah Poľska a Maďarska k týmto súvislostiam, ale V4 to podľa môjho názoru neovplyvní. Aspoň nie v tejto chvíli,“ odpovedal Hrabko na otázku, či môžu rozdielne názory na túto tému ohroziť spoluprácu V4.

„Zástupcovia všetkých štyroch členov V4 sú veľmi rozumní, čo sa týka inštitúcie ako takej. Nepredpokladám, že by niektorý z nich chcel byť hrobárom V4,“ odhadol. Na druhej strane, názorové rozpory v takejto kľúčovej otázke podľa Hrabka spôsobujú, že V4 stratila schopnosť spoločne sa k nej vyjadrovať.

Zdroj: youtube.com/tasrtv


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Publicista naložil Hegerovi: Je politicky nedôveryhodný. TOTO nemal ani len spomínať!

Odoberať
Upozorniť na
7 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti