eReport.sk
Čo sa to tam deje?
Ilustračná snímka, foto:tasr

Provokácia Číny? Americký torpédoborec a kanadská fregata preplávali Taiwanským prielivom

Americká a kanadská vojnová loď preplávali v sobotu cez Taiwanský prieliv. Stalo sa tak v rámci spoločnej misie namierenej cez túto citlivú vodnú trasu, ktorá oddeľuje demokratický samosprávny Taiwan od Číny.

Provokácia Číny?

 Čína si nárokuje Taiwan ako svoje územie, vyhrážajúc sa, že ho jedného dňa obsadí – v prípade potreby aj silou -, a v uplynulých rokoch zvýšila vojenský i politický tlak na tento ostrov. Čínska lietadlová loď Šan-tung minulý týždeň viedla dve ďalšie lode cez 180 kilometrov široký Taiwanský prieliv v rámci demonštrácie sily po tom, ako Peking v apríli uskutočnil v okolí Taiwanu letecké a námorné cvičenia.

Americký torpédoborec a kanadská fregata

Siedma flotila Spojených štátov oznámila, že jej torpédoborec USS Chung-Hoon a fregata HMCS Montréal Kanadského kráľovského námorníctva „vykonávali 3. júna rutinný tranzit Taiwanským prielivom cez vody, v ktorých sa v súlade s medzinárodným právom uplatňuje sloboda plavby a preletu na otvorenom mori“. Lode amerických námorných síl sa často plavia cez túto úžinu, ale je zriedkavé, aby sa takáto misia uskutočnila spolu s plavidlami inej krajiny. Naposledy sa spoločná plavba USA a Kanady cez Taiwanský prieliv uskutočnila v septembri 2022.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. USA hlási ďalšiu pomoc Ukrajine
  2. Nastal čas na mier?
  3. Turecko má staronového prezidenta

Kanadská armáda v sobotu na Twitteri potvrdila tento prechod a uviedla, že Washington a Ottawa sú „partnermi, ktorí pôsobia v záujme mieru a bezpečnosti v danom regióne“. Taiwanské ministerstvo národnej obrany uviedlo, že počas „plavby oboch lodí smerom na sever taiwanská armáda monitorovala okolitý vzdušný priestor a teritoriálne vody“.

Austin sa stretol so Šang-fu

K plavbe došlo v čase, keď sa americký minister obrany Lloyd Austin a jeho čínsky rezortný kolega Li Šang-fu zúčastňujú v Singapure na každoročnej medzinárodnej bezpečnostnej konferencii známej pod názvom Dialóg Šangri-La.

Li je podľa bezpečnostných expertov veteránom úsilia o modernizáciu čínskej armády. Od roku 2018 čelí americkým sankciám pre nákup bojových lietadiel a ďalšieho vybavenia od hlavného ruského vývozcu zbraní, spoločnosti Rosoboronexport.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Provokácia Číny? Americký torpédoborec a kanadská fregata preplávali Taiwanským prielivom

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php