Bývalý riaditeľ Kriminálneho úradu Finančnej správy a známy kajúcnik, ktorý svedčí v 86 prípadoch, Ľudovít Makó, má zjavne všetko veľmi dobre premyslené. Časť svojho majetku upravuje tak, aby o neho nemohol prísť ani v prípade, že sa ocitne za mrežami.
Z výpisu katastra nehnuteľností totiž vyplýva, že z dôvodu zavkladovania kúpnej zmluvy je zaplombovaný jeho polovičný podiel v nehnuteľnostiach v obci Jelenec pri Nitre. S informáciou prišiel portál hnonline.sk.
Makó je dlhodobo a rozsiahlo kritizovaný opozíciou za to, že svoje výpovede má poskytovať na objednávku. Od začiatku jeho spolupráce s orgánmi činnými v trestnom konaní sa firma LAMA SK, nad ktorou má mať kontrolu práve Makó, tešila mastnej zákazke od Slovenskej pošty, ktorú má vládna moc pod kontrolou.
Rozsiahly areál
Makó podľa katastra v Jelenci spolu s partnerkou vlastní priemyselný areál, rozprestierajúci sa na ploche vyše dvoch hektárov. V areáli sa taktiež nachádza niekoľko objektov, vrátane budovy na spracovanie tabaku, skladu a sýpky.
Nezákonné nakladanie so zaisteným majetkom?
Makóovi bol však začiatkom roka 2021 majetok zaistený – konkrétne prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry. Je teda možné, že podobné opatrenia momentálne podnikať nemôže. Prokurátor totiž bývalému vysoko postavanému funkcionárovi Finančnej správy SR s majetkom zakázal akýmkoľvek spôsobom nakladať. Svoje majetky mal kajúcnik nadobudnúť aj vďaka peniazom získaným z uznanej trestnej činnosti.
K celej záležitosti sa už stihla vyjadriť aj odborníčka na trestné právo a rektorka Akadémie policajného zboru Lucia Kurilovská. Podľa nej Makó nemohol úpravu majetku vykonať bez vedomia ÚŠP: „Určite nie bez vedomia orgánu, ktorý vo veci zaistenia konal, v tomto prípade teda Úradu špeciálnej prokuratúry.“
Podľa advokáta Róberta Bánosa mohol Makó s majetkom nakladať len v jedinom prípade. „Hypoteticky by som si vedel predstaviť, že obvinený by mal niečo zaplatiť štátu, má zablokovaný majetok a dovolia mu, aby niečo predal, ale s tým, že takto získané peniaze dostane štát,“ konštatuje Bános.
Prokuratúra o ničom informovaná nebola
Makó však konzultáciami s ÚŠP zjavne nestrácal čas. „Majetok obvineného Ľ. M. je stále zaistený, tak ako o tom bolo rozhodnuté v januári 2021. Zaistenie majetku obvineného nebolo dosiaľ zo strany dozorového prokurátora ani zrušené a ani obmedzené v žiadnej časti,“ vyjadrila sa hovorkyňa ÚŠP Jana Tökölyová. Bez súhlasu prokuratúra ale k prevodu zaistených nehnuteľností nemôže dôjsť. „Zo správy katastra na Úrad špeciálnej prokuratúry neboli doručené žiadne listiny týkajúce sa dotknutých nehnuteľností a prípadného prevodu,“ dodala Tökölyová.
Samotný Makó sa k celej záležitosti nevyjadril. Na základe vyššie uvedeného však existujú jasné indície, že má záujem previesť vlastnícke právo na inú osobu.
Aké sú možné motívy?
Rozpráva sa taktiež o možných motiváciách, ktoré môže Makó mať pre svoje riskantné a pravdepodobne aj nezákonné konanie. Svojim majetkom by nevedel disponovať, ak by bol nakoniec odsúdený a ak by sa nakoniec dostal do väzby. Je to jeden zo scenárov, ktoré má kajúcnik v hlave?
Makó sa naviac nedávno stal otcom, čo mu do života prinieslo okrem pochopiteľného otcovského šťastia aj niekoľko komplikácií. S predčasne narodeným synom totižto musí absolvovať niekoľko špecializovaných vyšetrení. Na jednej strane sa s určitosťou dá povedať, že neplánuje utiecť, na strane druhej je otázkou, či aj toto nie je motívom pripravovania sa na prípadnú „horšiu“ budúcnosť.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Príprava na horšie časy? Kajúcnik Makó sa snaží nakladať s majetkom bez vedomia prokurátora!