eReport.sk
Deti
Ilustračné foto: shutterstock.

Príprava detí na úspešnú budúcnosť? Aliancia za rodinu je šokovaná návrhom rezortu školstva!


Príprava detí na úspešnú budúcnosť? Aliancia za rodinu je v šoku, odmieta návrh, ktorý predložilo ministerstva školstva. Rezort totiž dal do medzirezortného pripomienkového konania návrh Stratégie globálneho vzdelávania na roky 2023 – 2030. Informovala o tom TASR ešte vlani 21. decembra. Aj keď ministerstvo v súvislosti s predloženou stratégiou hovorí o tom, že „školstvo musí meniace sa podmienky dnešného sveta reflektovať,“ kritici dokumentu majú vážne výhrady. „Nevnucujme deťom progresívnu ideológiu cez globálne vzdelávanie,“ ostro odkázala ministerstvu Aliancia za rodinu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Kde je premiér?
  2. Elitný expremiér o elitných chlapcoch
  3. Blanár o dúhových politikoch

Predloženie tohto materiálu je vraj formálnym zavŕšením procesu presunu hlavného gestorstva problematiky globálneho vzdelávania z Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na rezort školstva. Oba rezorty pritom budú však aj naďalej v týchto otázkach úzko spolupracovať s cieľom dosiahnuť synergiu a kooperáciu na vysokej úrovni. „Školstvo musí meniace sa podmienky dnešného sveta reflektovať v obsahu vzdelávania. A to v metódach a prístupoch, aby pripravilo mladých ľudí na ich úspešnú budúcnosť. Dokument zároveň nadväzuje na prvú Národnú stratégiu globálneho vzdelávania 2012 – 2016. A rozvíja ju zohľadňujúc nový vývoj vo svete, v Európe, ako aj na Slovensku,“ uvádza sa v predloženom materiáli.

Chystajú sa prijať aj ďalšie „akčné plány“

Stratégia 2012 – 2016 vraj vytvorila základné predpoklady na začleňovanie prvkov a princípov globálneho vzdelávania do systému formálneho i neformálneho vzdelávania na Slovensku. Nová stratégia je v súlade s viacerými medzinárodnými dokument. Vrátane Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj Organizácie spojených národov. Stratégia má ambíciu nadväzovať aj na víziu a stratégiu rozvoja Slovenska do roku 2030. „V nadväznosti na stratégiu sa plánuje prijatie Akčného plánu globálneho vzdelávania na roky 2023 – 2026. A po jeho vyhodnotení prijatie ďalšieho akčného plánu na obdobie rokov 2027 – 2030,“ píše sa v dokumente.

Slovensko vraj musí reagovať na „globálne megatrendy“

Stratégia sa opiera aj o plán obnovy. V ňom sa uvádza, že pre zvyšovanie životnej úrovne musí Slovensko reagovať aj na globálne megatrendy, ktoré zasahujú všetky krajiny.

„Globálne vzdelávanie ako občianske vzdelávanie rozšírené o globálne kontexty, medzisektorové a medzipredmetové súvislosti pripravuje učiacich sa lepšie porozumieť realitám sveta 21. storočia. A napomáha im efektívnejšie konať v prospech sociálnej, ekonomickej, environmentálnej a kultúrnej udržateľnosti života. A to na lokálnej i globálnej úrovni,“ uvádza sa v dokumente.

Má významný potenciál v oblasti posilnenia sociálnej a kultúrnej kohézie spoločnosti. Posilnenia kultúry demokracie a ľudských práv, osobnostného rozvoja. A v dlhodobom výhľade údajne zásadným spôsobom prispieva aj k ekonomickej udržateľnosti. „Je preto významnou súčasťou celoživotného vzdelávania. A to rovnako formálneho a neformálneho vzdelávania, ako aj informálneho učenia sa,“ dodáva sa v materiáli.

Aliancia: Nevieme o žiadnej globálnej vláde

Odmietame, aby Stratégia globálneho vzdelávania  presadzovala nedefinovaný pojem ´globálneho občianstva´. Nevieme o žiadnej globálnej vláde, či o globálnom štáte, ktorého by sme boli občanmi,“ uvádza v otvorenom liste ministerstvu školstva šéf Aliancie za rodinu (ďalej len Aliancia) Anton Chomík.

List, ktorý nájdete na portáli podpisem.sk, obsahuje viacero zásadných výhrad voči stratégii. TIe sa týkajú kresťanských hodnôt, tzv. rodovej rovnosti, homosexualite, problému migrantov či pravicového extrémizmu, z ktorej majú byť obviňovaní slovenskí učitelia.

Aliancia poukázala na „sebabičujúce ustanovenia“

Nesúhlasíme s tým, aby v globálnom vzdelávaní bol na Slovensku ignorovaný princíp základnej bunky spoločnosti – rodiny a úcta k vlastnému národu a štátu a naše cyrilo-metodské dedičstvo, ktoré našu kultúru nezmazateľne tvorilo. Ak sa má ako hodnota podsúvať  práve rôznorodosť kultúr, potom musíme mať úctu najmä k vlastnej kultúre,“ zdôrazňuje v liste Aliancia.

Chomík v ňom píše aj o tom, že nie je možné akceptovať „sebabičujúce ustanovenia, ktorými sa zosmiešňuje či negativizuje úloha národov a štátov. “ Aliancia je presvedčená, že „globálny rozvoj nebude možný bez plnej a plodnej spolupráce národov a štátov.

Odmietame negativizovanie  konzervatívnych a kresťanských názorov.  Je úplne prirodzené a nie je nič diskriminujúce v tom, že milujúci rodičia sa  netešia z homosexuálneho životného štýlu vlastného dieťaťa. Či už pre zdravotné riziká, ktoré tento štýl prináša a alebo preto, že svojim deťom prajú možnosť mať deti a sebe potešenie z vnúčat,“ pripomenula Aliancia.

Štát má povinnosť pomáhať najskôr vlastným občanom

Tá nesúhlasí ani s tým, „aby (sa) problém migrantov a utečencov pri globálnej výchove zužoval iba na jeden konflikt a ignoroval vplyv mnohých vojnových konfliktov na utečenecké vlny.“

Odmietame obviňovanie slovenských učiteľov  z pravicového extrémizmu. Šokujúce je, že takto konštatované  ´predispozície´ teda predpoklady o extrémizme sa odvodzujú od odpovedí na otázky podľa DEREX indexu. 

Aliancia za rodinu.

Odmietame obvinenia Slovákov zo xenofóbie len preto, že chcú zodpovednejšiu ochranu hraníc. Tento štát má povinnosť pomáhať najskôr svojim vlastným občanom a aj v tom má značné rezervy. Potom môžeme pomáhať aj druhým. To, že Slováci chápu a pomáhajú utečencom z  Ukrajiny nie je dôsledkom ich liberalizácie. Ale v mnohých prípadoch ich kresťanskej viery. Vidno to, z toho kto najviac utečencom pomáha,“ podčiarkol v liste adresovanom ministerstvu Chomík.

Ak by skutočne bol záujem na participácii občanov takto dôležitý materiál by bol predložený vo vhodnejšom čase a participácia by bola zameraná širšie ako na progresívne mimovládne organizácie platené zo zahraničia.

Aliancia za rodinu.

K téme tzv. rodovej rovnosti zase Aliancia uviedla nasledovné: „Odmietame aby Stratégia obsahovala pojem ´rodovej rovnosti´, ktorá nie je v zhode s pojmom rodu podľa našej Ústavy. A do ktorého sa snaží liberálna ideológia vnášať svoju vlastnú propagandu. Navrhujeme hovoriť jasne o rovnosti mužov a žien.

Slovenskí učitelia ako pravicoví extrémisti?

Odmietame obviňovanie slovenských učiteľov  z pravicového extrémizmu. Šokujúce je, že takto konštatované  ´predispozície´ teda predpoklady o extrémizme sa odvodzujú od odpovedí na otázky podľa DEREX indexu. DEREX index  tzv. ´predispozície k pravicovému extrémizmu´ napríklad odvodzuje od dôvery, akú má občan k Európskeho parlamentu, k OSN. Či od odpovede na veľmi nejasnú otázku o homosexuálnom životnom štýle, pod ktorou si respondent môže predstaviť čokoľvek. Od  jednoduchého nestarania sa do súkromia iného až po akceptáciu úplne všetkých  požiadaviek homosexuálnej lobby vrátane manželstva a adopcií detí. Je neprijateľné a nehodné uvádzať takto veľmi kontroverzné nástroje ako argumenty  extrémizmu slovenských učiteľov v Stratégii globálneho vzdelávania,“ poukazuje v liste Aliancia na ďalšie problematické veci.

Aliancia pripomenula mimovládky platené z cudziny

Aliancia v súvislosti s návrhom Stratégie globálneho vzdelávania na roky 2023-2030 hovorí o veľkom sklamaní. Pripomína, že návrh bol predložený do pripomienkového konania počas nedávnych vianočných sviatkov. A termínom skončenia pripomienkového konania bol stanovený na 4.1.2023, takže vlastne už aj vypršal.

„Ak by skutočne bol záujem na participácii občanov takto dôležitý materiál by bol predložený vo vhodnejšom čase a participácia by bola zameraná širšie ako na progresívne mimovládne organizácie platené zo zahraničia,“ dodáva Aliancia.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Príprava detí na úspešnú budúcnosť? Aliancia za rodinu je šokovaná návrhom rezortu školstva!

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre